מה זה בית חכם?

לאחרונה אתם וודאי שומעים יותר ויותר את המונח 'בית חכם', אך האם אתם בהחלט מבינים למה הכוונה? ובכן, בית חכם הינו בית פרטי או דירה שבה מותקנות מערכות טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לדיירי הבית לחיות בו בנוחות מירבית.

ה"חוכמה" עליה מדברים היא בעצם שלל פונקציות נסתרות המאפשרות לדיירים להתנהל ברחבי הדירה מבלי להסתבך או לחוש אי נוחות. הפיכת הבית לבית חכם היא פעולה די פשוטה מכיוון שכיום יש חברה שעוסקות בכך ומספקות שירות זה. יתרה מכך, רבים מבתי הקבלן שנמכרים כיום הם מלכתחילה נבנים במטרה להיות "בית חכם".

אילו יתרונות יש לבית חכם?

היתרון הבולט והעיקרי של בית חכם לעומת בית שאין לו אפשרויות שונות אלו זו העובדה שהדיירים בבית לא צריכים לעשות הרבה, אלא פשוט לחיות כפי שנוח להם. בבתים חכמים הדיירים יכולים להנות משלל אפשרויות מבלי לקום מהספה ולעיתים גם מבלי להיות נוכחים בבית. דוגמה לבית חכם היא במקרים בהם הדייר אינו שוהה בבית אך רוצה כי הטמפרטורה של החדר תהיה מסוימת כשהוא יחזור. באמצעות מכשיר הנייד ניתן לקבוע מהי הטמפרטורה בחדר, להפעיל את המזגן או אמצעי חימום / קירור אחרים וכשתגיעו אל הבית תהנו מהאווירה.

דוגמה נוספת לבית חכם היא במטבח. לרוב, בבתים חכמים המטבח מאובזר במכשירי חשמל המותאמים למערכת הבית החכם וניתן לבצע המון פעולות בקלות. למשל, הפעלת התנור וכיבוי לפי הוראה קולית, תזכורות שונות על ידי המקרר אודות הפריטים הקיימים בו ועוד. הבית החכם מחובר באופן קבוע לרשת האינטרנט ומאפשר לקבל מידע על מגוון דברים לאורך כל שעות היממה. למעשה, בית חכם הוא בית שמקל על הדיירים בו באופן מקסימלי  – החל מפעולות פשוטות כמו הדלקת אור וכיבוי, ועד חימום רצפה, התאמת מוזיקה למצב הרוח וכן הלאה.

כמה עולה להפוך את הבית שלי לבית חכם?

המחיר והעלות משתנים בהתאם לפונקציות שתרצו שישמשו אתכם בבית החכם שלכם. המחיר תלוי בגורמים שונים כמו למשל, שליטה מרחוק. בבתים חכמים הנשלטים מרחוק קרוב לוודאי העלות תהיה גבוהה יותר אך אין ספק כי זו אופציה מדהימה המאפשרת לכם לשלוט ולבקר לאורך כל היום ומכל מקום בעולם.

אנשים אשר שומרים שבת בוחרים להפוך את בתיהם לבתים חכמים מכיוון שבתים אלו מאפשרים להם להעביר שבתות וחגים בנוחות מקסימלית על ידי כך שהם יכולים לתזמן את שעון השבת על כל פריט בבית כמעט – למשל, תריסים, מוצרי חשמל, חלונות, מערכות אבטחה ועוד. המחיר תלוי במוצרי הבית החכם ועליכם לקחת בחשבון שלעיתים לא כדאי לחסוך אלא להפך – רצוי להשקיע בבית חכם כמה שיותר. ישנן אופציות שונות הקשורות להתקני חשמל, מיזוג, מולטימדיה, מתגי חשמל, מצלמות שונות, גלאים וחיישנים ועוד.