השקעות נדל"ן מומלצות – תכנון לטווח הארוך

החיפוש אחר השקעה מומלצת הוא חלק מן השגרה הפיננסית של רבים, אשר אינם מודעים לכך כלל ועיקר. המונח השקעות מרתיע רבים, אשר מאמינים כי השקעות מיועדות לאילי הון ונדל"ן ואינן מתאימות לאדם הפשוט, העובד לפרנסתו ושואף לרווחה כלכלית נטולת סיכונים ככל הניתן.

אלא שלמעשה כל התנהלות פיננסית כרוכה בקבלת החלטות היכן להשקיע את המשאבים, כיצד לייצר ביטחון כלכלי למשפחה ויצירת מוכנות לאירועים משני חיים דוגמת תאונות ואובדן כושר עבודה, או יציאה לפנסיה. ההבנה כי הכנסה מעבודה לבדה לא רק שבמקרים רבים אינה מספיקה, היא גם בחינת סיכון של ממש ותשקיף עתידי לירידה משמעותית באיכות החיים, היא שהולידה את החיפוש אחר כלים ודרכים לייצר הכנסה שאינה מעבודה ומיגיעה אישית, ואת המודעות הרבה לאפיקי ההשקעה השונים הקיימים במשק.

בעוד שהמוכנות לאירועים שונים היא חשובה ומתבצעת ברובה באמצעות תכניות חיסכון ורכישת תכניות ביטוח מתאימות, תכנון כלכלי ארוך טווח מחייב את ההבנה כי כסף הוא מוצר, וביכולתו לייצר הכנסה נוספת והון אישי, בתכנון נכון של השקעות מומלצות, גם לבעלי מעמד הביניים ומעמד העובדים במשק, הן ליצירת הכנסה פאסיבית בטווח הקצר והן ליצירת רשת ביטחון כלכלית עתידית.

 

השקעת נדלן מומלצת
השקעות נדלן מומלצות – מידע, טיפים חשובים, מחירים

 

השקעות מומלצות בישראל – אפיקי השקעה מובילים

✔️ תכניות חיסכון – השקעה בתכניות חיסכון ארוכות מועד בבנק יביאו לשמירה על הכסף, אולם לא ישמרו את ערכו. הריביות במשק נמוכות במיוחד, לצד מדדים ואינפלציה, התוצאה שתתקבל לאחר מספר שנות חיסכון היא כמעט אותו סכום כסף, שכעת שווה הרבה פחות.

✔️ השקעה בשוק ההון – השקעה בשוק ההון היא השקעה במניות וניירות ערך, תוך יצירת תחזית לשינויים בשווקים העולמיים והשפעת הכלכלה על תחומים וענפים שונים. השקעות מומלצות בשוק ההון לרוב יכוונו לתאגידים וחברות המגלים יציבות, תוך יצירת השקעה סולידית למדי, בעוד שהשקעות בטכנולוגיות ובפיתוחים חדישים עשויות להיות מבטיחות יותר, אולם גם ברות סיכון.

✔️ השקעה בקריפטו – השקעות בקריפטו, הם המטבעות הווירטואליים, הוכיחו את עצמן בעבר כאשר אלה, בראשן הביטקווין, זכו לקפיצה בת מאות ואלפי אחוזים בערכם, בניגוד לכל תחזית. יחד עם זאת, לדעת מומחים, מדובר ברכבת שעזבה את התחנה ובהזדמנות שלא תחזור, וניתן לראות זאת בתנודתיות וירידת ערך מתמדת בשנתיים האחרונות בכל מטבעות הקריפטו.

✔️ השקעה בנדל"ן בישראל – שוק הנדל"ן בישראל רותח, ורבים מאמינים כי טרם הגיע לשיאו. הביקוש ההולך וגובר אחר דירות חדשות לצד המיעוט בהתחלות הבניה והפשרת הקרקעות האיטית של המדינה, מבטיחה השקעה ארוכת טווח ומשתלמת, לצד נכס בנוי העומד כבטוחה. מחשבון תשואה בישראל

מחשבון מס רכישה

✔️ השקעה בנדל"ן בחו"ל – שוק הנדל"ן העולמי אינו שונה מן השוק הישראלי, כאשר קרקעות להשקעה שכבר הופשרו לבנייה הן מוצר מוגבל ללא אפשרות לייצר ולייבא, בעוד שהגידול באוכלוסייה וצרכי הדיור מתרחבים בעולם כולו. השקעת נדל"ן משתלמת בחו"ל מצריכה היכרות מוקדמת עם המדינה בה מתוכננת ההשקעה, שליטה בבירוקרטיה ובחוקי המיסוי והנדל"ן באותה מדינה ומורכבת יותר, אולם ניתן למצוא הזדמנויות השקעה בנדלן מניב במחירי השקעה נמוכים ותשואה מובטחת גבוהה.

 

איך לזהות נדלן משתלם?

השקעות נדלן מומלצות הן השקעות באזורים ובנכסים אשר קיים בסיס להניח כי יחוו עליית מחירים. זיהוי הזדמנויות הוא חלק בלתי נפרד מכל השקעת נדלן טובה, כאשר קיימים מספר כלים לזיהוי נכסים כאלה:

✔️ נגישות – מה שמבדיל בין הפריפריה למטרופולין הוא נגישות, כאשר מדובר הן בנגישות של תחבורה ציבורית והן בנגישות של תחבורה פרטית ועצמאית באמצעות גישה לצירי תנועה מרכזיים. שני האלמנטים המובילים בנגישות כיום בישראל הם יציאה לכביש אגרה- כביש 6, המאפשר חצייה של הארץ מצפון לדרום תוך צמצום מהותי של פקקים ומעקף של דרכים עירוניות, וכן תחנה פעילה של רכבת ישראל. ניתן לזהות את השקעות הנדלן הכי מניבות באמצעות תכניות ממשלתיות להרחבה והגעה של כביש 6 לעיר האמורה ולסביבתה, כמו גם תכניות לפריסת שירותי רכבת ישראל אליה.

✔️ ים – בישראל 16 ערי חוף, השוכנות לצד רצועת החוף, מאשקלון בדרום, ועד לנהריה בצפון. ערי החוף ישמרו את ערך נכסי הנדל"ן שבהן, כאשר רצועת החוף מהווה בסיס לתיירות, למסחר ולעסקים, להקמת מרינות, לספורט ימי ולתעשיות מבטיחות נוספות. ערי החוף ישראל יוצרות נדל"ן משתלם המשמר את ערכו ואף עולה בהתמדה.

✔️ חינוך – רמת החינוך בכל עיר ובכל יישוב קובעת את המעמד הסוציואקונומי ואת ההגירה החיובית או השלילית לעיר, בהתבסס על זוגות צעירים ומשפחות כקהל יעד עיקרי. קהל יעד זה יוצר ומשמר ערים צעירות ומודרניזציה, היוצרים עלייה בביקוש והגירה חיובית, מה שמשפיע על נכסי הדיור. בתכנון של השקעה חכמה בנדל"ן יש לתת את הדעת לא רק על רמת החינוך הנוכחית בעיר/ביישוב, כי אם על ההשקעה בחינוך על פי תלמיד, התנהלות מחלקת החינוך ברשות, מספר וסוגי בתי הספר תוך דגש על מבחר ואפשרויות.

✔️ תעסוקה – אזורים מוכי אבטלה הם אזורים בהם ניתן לרכוש נדל"ן בעלויות נמוכות במיוחד, אולם ללא תכנית מעשית להגברת התעסוקה ויצירת מקומות עבודה באזור, מדובר יהיה בהימור ובסיכון גבוה. זיהוי תכניות עירוניות להקמת מתחמי הייטק, השקעה מתחמי מסחר, תעשייה ופנאי עשויים לאותת על גידול באחוזי התעסוקה ולהבטיח נדלן מומלץ להשקעות וגידול עתידי בשווי הנכס.

 

גיוס הון להשקעה

לפני בחינת מסלולי השקעה מומלצים, חשוב להבין מהו הון פנוי להשקעה וכיצד ניתן להעמיד כזה. הון להשקעה הוא סכום כסף פנוי, שיכול להיוולד כתוצאה מאירועים שונים בחיים, דוגמת:

#1 פיטורים מעבודה וקבלת פיצויי פיטורין.

#2 שחרור קרן השתלמות.

#3 קבלת פיצוי ביטוחי בגין אירוע תאונה או אחר

#4 ירושות ומתנות

#5 מכירת דירה (גם כאשר המטרה היא להתקדם לדירה חדשה ולשפר את רמת הדיור)

#6 הלוואה – נטילת הלוואה ייעודית בריבית נמוכה ובתנאי החזר טובים, במטרה להשקיע את כספי ההלוואה באפיק השקעה בטוח ומשתלם, ולהגדיל את ערך הכסף.

כל סיטואציה כזו, מאפשרת בחינה של ההון הקיים ואופי השימוש בו. לצורך הדוגמה, פיטורין ממקום העבודה (ובמקרים מסוימים גם התפטרות בהתאם לנסיבות) מזכים בדמי פיצויים, כאשר ככל שהוותק בעבודה גדול יותר, כך מדובר בסכום כסף גדול יותר.

רבים מתייחסים לסכום זה ככסף נזיל, המיועד לשימוש בתקופה מאתגרת ללא ההכנסה החודשית הקבועה, אלא שלמעשה פיצויי פיטורין עשויים להוות קרש קפיצה והזדמנות  להשקעה ולהגדלת הסכום, תוך ניצול הזכאות לדמי אבטלה בתקופה האמורה, חיפוש אחר עבודה חדשה במהירות ומבלי לצאת לתקופה ממושכת משוק העבודה.

בדומה לכך, גם סכומי כסף שהתקבלו כפיצוי בגין תאונה או ירושה, יניבו תשואה ויגדילו את ערכם באמצעות תכנון ויישום של השקעה סולידית מומלצת, על פני סילוק משכנתא, רכישת רכב חדש או הוצאה אישית אחרת.

 

ביצוע השקעה מומלצת בנדלן

השקעת נדלן מומלצת כרוכה בזיהוי הזדמנות ומענה על השאלה איפה כדאי להשקיע בנדל"ן. אלא שלא די בבחינת מיקום הנכס לביצוע השקעות מומלצות בנדל"ן, וחשוב במיוחד התאמה בין ההון הקיים והפנוי לצורך מימוש ההשקעה, יכולת גיוס ההון הנוסף ויכולת ההחזר, לצד תשואה מניבה מידית שצפוי להניב הנכס.

אפיקי השקעה מומלצים בנדלן הם אפיקים אשר מאפשרים רכישה של הנכס כנגד ההון העצמי לצד הלוואת משכנתא משתלמת, כאשר תשלומי השכירות הצפויים להתקבל מן הנכס- מיועדים לכסות את  עלות ההלוואה. אפיק השקעה נוסף הוא בנייה של עסקת נדל"ן בה הנכס הנרכש צפוי לעלות את ערכו בתקופת זמן קצרה יחסית, ולהימכר בטווח הזמן האמור תוך יצירת תשואה משתלמת.

מרבית המשקיעים בפרויקטי נדל"ן חדשים במדינת ישראל בוחרים בנכסי נדלן מומלץ להשקעות המיועדים לצורך השכרה ארוכת טווח, במטרה להיוותר עם נכס מניב הכנסה פאסיבית קבועה עם סיום שנות תשלום המשכנתא, כנכס המיועד לסיוע לדור העתיד וכתכנית פנסיונית נוספת.

בשונה מהשקעות במניות ובבורסה, או בהשקעה בעסקים, שוק הנדל"ן בישראל ובעולם מושך אליו בעלי עניין בעלי הון בסיסי נמוך יחסית, תוך חיפוש הדרך והכלים למינוף של ההון ושל תכניות המימון של הבנקים והגופים החוץ בנקאיים- לבעלות על נכס נדל"ן נוסף ולתשואה מרבית.

חשוב לדעת כי על מנת לרכוש נדל"ן להשקעה נדרש הון עצמי בסך 50% מערך הנכס (לבעלי דירת מגורים או נכס נדל"ן נוסף המצוי בשימוש אישי). במקרים רבים ההון העצמי הקיים קטן מן ההון הנדרש להשקעה ראשונית, מה שמהווה מגבלה בקבלת משכנתא מן הבנק. יחד עם זאת, בבחירה של נכס נדל"ן שצפוי להניב הכנסה חודשית יציבה ולצד יכולת החזר אישית- ניתן לגייס את ההון העצמי הנוסף הנדרש, באמצעות הלוואה בנקאית או ממסגרות חוץ בנקאיות, כנגד קרנות פנסיה והשתלמות ובדרכים נוספות.

עסקאות מורכבות הכוללות צורך בגיוס הון מומלץ לנהל תוך קבלת ייעוץ וליווי מקצועי של מומחים בתחום הפיננסיים והמשכנתאות.

להמשך קריאה: איפה להשקיע את הכסף?