אנשים רבים שוקלים להשקיע בנדל"ן, אבל לא בטוחים איך להתחיל והאם זה כדאי ומשתלם. אם נפתח לכם חיסכון לאחרונה או ברשותכם חיסכון משמעותי שאתם מעוניינים להשקיע, השקעות נדל"ן אכן עשויות להיות הנתיב האידאלי עבורכם. אופציה נוספת היא השקעה בנדל"ן בחו"ל שעשוי להיות בעל תשואה מניבה אפילו יותר. אבל לפני שאתם רצים לרכוש את הדירה הראשונה שאתם מוצאים באינטרנט, חשוב לשקול עוד כמה גורמים משמעותיים שעשויים להשפיע על ההחלטה שלכם.

ממה מרווחים בנדל"ן?

בתור התחלה, חשוב להבין מאיפה מגיע הרווח. הרווח שלכם מגיע מהתשואה על ההשקעה. כלומר, רווח מעליית ערך הנכס מהרגע שרכשתם אותו ועד הרגע שמכרתם אותו. אם אתם מתכוונים להשכיר את הנכס, תקבלו תשואה נוספת שהיא למעשה דמי השכירות החודשיים.

שיקולים שכדאי לקחת בחשבון לפני רכישת דירה להשקעה

  • מיקום הנכס – הפוטנציאל של השכונה ושל העיר הוא חשוב מאוד ברכישת הנכס. נסו "לצפות את העתיד" ולהסתכל על פרמטרים שעשויים להשפיע על יוקרת האזור, כמו בתי ספר, גנים, אוכלוסיה וכדומה. נסו לשים לב גם במבט "מאקרו" ולשקול היבטים כמו פיתוח העיר ותכניות פיתוח עתידיות.
  • מצב הנכס – לא פחות חשוב ממיקום הוא מצב הנכס וגודלו. רצוי לבחור בדירות קטנות או בינוניות, ועדיף להימנע מדירות ישנות שידרשו מכם עבודות שיפוץ נרחבות ויקרות. לפעמים אפשר למצוא "מציאות", אבל בדקו היטב את הדירה לפני שאתם מאמינים לדירה זולה מדי.
  • אפשרויות כלכליות – אי אפשר לשים בצד את הפן הכלכלי של רכישת נכס. חשוב להבין כמה משכנתה ניתן לקבל, מהו ההון ההתחלתי שלכם ומהם המסלולים הפתוחים בפניכם. אסור לשכוח גם את ההוצאות הנלוות, המיסוי על דירות להשקעה, המיסוי במכירה והמיסוי השוטף. כל אלו משפיעים רבות על בחירה נכונה בנכס.

השקעה בנדל"ן בחו"ל

עוד אופציה שניתן לשקול היא כאמור השקעה בנדל"ן בחו"ל. השקעה בנדל"ן בחו"ל דומה במהותה, אך בפועל היא שונה משמעותית ועשויה להיות משתלמת יותר אם תשחקו בקלפים נכון. בחו"ל ישנם סיכונים שלא תמצאו ברכישה בארץ – אתם לא מכירים את המדינה הזרה, אילו שכונות נחשבות טובות יותר ופחות, מהם הסכומים המקובלים בשוק וכן הלאה. בנוסף, תצטרכו לרכוש ידע בנוגע לבירוקרטיה במדינת היעד, המיסים, החוק, הרגולציות וכדומה. לבסוף, גם המרחק עשוי להוות בעיה והרכישה עצמה עשויה להתייקר בכמה מונים אם מחשיבים גם את מחירי הטיסות והשהות בחו"ל.

 

מצד שני, נכסים בחו"ל עשויים להיות מכניסים ומשתלמים יותר מאשר נכסים בארץ. לרוב דירות בחו"ל יעלו פחות (בכל זאת, לא בכל מדינה אפשר למצוא את יוקר המחייה המשוגע של ישראל). במקרים מסוימים לא תאלצו לשלם מס רכישה, וכן התשואה מהדירה עשויה להיות גבוהה יותר מזו שתרוויחו בארץ.