הדרכון הפורטוגלי והאזרחות של מדינה זו נחשבים לפופולריים במיוחד משום שפורטוגל הינה מדינה חיובית ומתקדמת אשר הינה אחת מבין עשרות המדינות החברות באיחוד האירופאי. הזכאות לדרכון פורטוגלי הינה למעשה זכאות לדרכון אירופאי משום שבאמצעותו מתאפשרות זכויות רבות, הטבות ויתרונות על פני אנשים שאין ברשותם דרכון אירופאי.

יתרונותיו של אזרחות פורטוגלית – למה כדאי להוציא דרכון פורטוגלי במידה ואתם זכאים?

מי שיש ברשותו דרכון פורטוגלי יוכל לעבור ממדינה אחת לשנייה באירופה, לחיות בכל אחת מהן כאזרח חוקי, להנות מיתרונות כמו הטבות מס, רכישת נדל"ן במחיר מסובסד, זכויות שונות ועוד. יתרה מכך, בעלי דרכון פורטוגלי יכולים ללמוד לימודים אקדמיים בכל אחת ממדינות אירופה כאשר שכר הלימוד יהיה מסובסד או לעיתים חינם. דרכון פורטוגלי יאפשר לעבוד ולסחור בתנאים נוחים ובאופן חוקי לבעליו. חשובה לא פחות העובדה כי מי שיש ברשותו דרכון פורטוגלי אינו חייב לוותר על האזרחות הישראלית ולמעשה יכול לחיות במקביל בשתי המדינות או לעבור מאחת לשנייה בעת הצורך ולפי צרכיו.

איך משיגים דרכון פורטוגלי?

זו אחת השאלות הנשאלות בשנים האחרונות וזאת מכיוון שיהודים רבים הבינו כי יש להם סיכוי להוציא דרכון זה והחלו לנסות את מזלם. חשוב להבין כי ניתן להשיג דרכון פורטוגלי אם יש לכם קשר משפחתי למגורשי ספרד. מעטים יודעים אך המקור המשפחתי שלהם לא בהכרח במדינות ערב (אף על פי שסביהם וסבתותיהם עלו ממדינות אלו) אלא דווקא בפורטוגל או ספרד. במהלך המאה ה-15 מאות אלפי יהודים גורשו מספרד ופורטוגל עקב רדיפת דת וקשיי מחייה. רבים מהם ברחו למדינות ערב, ביניהן: תוניס, מרוקו, טורכיה, עיראק, לוב ועוד. אחרים עברו ליוון או בולגריה, איטליה או פורטוגל. שנים רבות לאחר הגירוש הוחלט באירופה להשיב עטרה ליושנה ולהחזיר ליהודים את זכויותיהם ואת האזרחות לחיים בפורטוגל כחוק.

ניתן להשיג את הדרכון הפורטוגלי במידה ותצליחו להוכיח את הקשר שלכם לגירוש שאירע בספרד במאה ה-15. הדרך להוכיח זאת היא על ידי פניה לשגרירות פורטוגל והגשה לבדיקת זכאות והוצאת דרכון פורטוגלי. זהו תהליך די מורכב שיצריך מכם להציג מסמכים שונים שנועדו להוכיח את הקשר ואת העובדה כי הנכם צאצאים למגורשי ספרד. בסופו של התהליך תתקבל החלטה על ידי השגרירות שתבהיר לכם חד משמעית כי אינכם זכאים או שהנכם זכאים ותקבלו דרכון ואזרחות פורטוגלית.

כמה עולה להוציא דרכון פורטוגלי?

בכדי להוציא דרכון פורטוגלי תצטרכו לשלם כמה אלפי שקלים וזאת מכיוון שמדובר בתהליך שנעשה בדרך כלל בסיוע של עורך דין או חברה פרטית. גורמים אלו מנוסים ומכירים היטב את התהליך, יכולים לקצר את הזמן להוצאת הדרכון ולהשיג בעבורכם מסמכים שונים שבדרך כלל אינם זמינים לאדם הפרטי. במידה ותחליטו לנסות ולהוציא דרכון פורטוגלי באופן עצמאי יתכן ותחסכו כמה מאות שקלים אך הסיכויים לקבלת הדרכון יפחתו גם כן. קחו בחשבון שיתכן ותידרשו לתרגם מסמכים מסוימים לשפה הפורטוגלית – תרגום זה חייב להיעשות על ידי מתורגמן מוסמך מטעם השגרירות, דבר שיצריך הוצאה נוספת של כספים. לסיכום, עלות הוצאת דרכון פורטוגלי איננה חד משמעית ועשויה להשתנות מאדם אחד לאחר.

כמה זמן לוקח להוציא דרכון פורטוגלי?

משך הזמן שתאלצו להמתין עד לקבלת התשובה הוא כחודש ולעיתים אף יותר. עם זאת, ישנו גם פרק זמן שבמהלכו תצטרכו להשיג מסמכים, למלא טפסים ויתכן גם לעבור מבחן שפה בסיסי. משך הזמן תלוי גם בכם, ככל שתהיו יותר זריזים ויעילים כך תוכלו לקצר את התהליך והזמן עד קבלת התשובה.