אדם שרוכש דירה יד שנייה, מבקש ברוב המקרים להתאים אותה לצרכיו ולטעמו. כדי לקבל החלטות נכונות הוא מתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים כדי לגבש חשיבה מעשית לניצול נכון של השטח ולביצוע כל העבודות המהותיות.

תפקידו של פיקוח בנייה בשיפוץ דירה יד שנייה

בסיעור המוחות של רוכשי הנכס עם פיקוח בנייה הם מעלים כמה אפשרויות לביצוע השינויים. כל רעיון נבדק באופן מעמיק כדי להכריע אם אפשר לבצע אותו או לא.

אם לדוגמה הלקוח מעוניין להרוס את הקיר המפריד בין המטבח לסלון, כדי ליצור חלל רחב יותר, הקונסטרוקטור בודק אם זה אפשרי או שמדובר בקיר תומך ולכן אי אפשר לאשר זאת. בנוסף לכך נבדקות כל המערכות הקיימות בדירה כמו מערכת החשמל והאינסטלציה כדי לוודא שהן תקינות ואפשר ליהנות מהן לאורך שנים רבות קדימה.

אם מסתבר שהצנרת היא צנרת ברזל ישנה המלאה בחלודה ובקורוזיה, ההמלצה של פיקוח בנייה היא להוציא את כל הצנרת הישנה כיוון שהיא לא תחזיק מעמד זמן רב וגם עקב העובדה שהיא אינה מעניקה תפוקה מלאה של הזרמת מים קולחים בצינורות.

כל הפעולות הקשורות לתשתיות מתבצעות במקומות הנדרשים ברחבי הבית.  הצנרת ממוקמת מתחת לאריחים במטבח ובחדרי האמבטיה, בין הקירות ולעיתים בחלק החיצוני של המבנה. פיקוח בניה מגיעים מעת לעת ומוודאים כי כל הפעולות נעשות על פי הדרישה, שהתשתית הישנה שהייתה מלאה ברטיבות נזרקה ובמקומה השתמשו בחומרים טריים כמו חול, שומשום ובטון. מוודאים שהותקנה צנרת PVC תקנית בקוטר הנדרש ועוד.

גם פעולות ההריסה נעשות בפיקוח מתמיד כדי לא לפגוע חלילה ביציבותו של המבנה, דבר שהוא מאד מסוכן לכל דיירי המבנה.

הפיקוח מבצע התאמות בין כל הקבלנים לגבי לוחות הזמנים כך שלא תהיה הפרעה זה לעבודתו של זה ושכולם יסיימו את המשימות השונות שלהם עד התאריך שנקבע.

דרישות של פיקוח בנייה

הדרישות השוטפות של הפיקוח נשענות על התוכניות המפורטות של הפרויקט וזאת כדי שהעבודה כולה תתבצע בדיוק בהתאם לתוכניות , ללא חריגות בבנייה או בתקציב.

הבחירה בקבלני המשנה מתבצעת בהתאם ליכולת המקצועית של כל אחד מהם. הפיקוח בוחרים את אנשי המקצוע בעלי הרזומה העשיר בתחום הבנייה הספציפי שיבצעו עבודה מושלמת. במקרים רבים מתקבלות המלצות חיוביות או שליליות על קבלן זה או אחר, כדי לקבל את הבחירה הנכונה.

בהתאם לעבודתו, הקבלן מקבל מהפיקוח גם אישור לקבלת הכספים בהתאם להספק שלו ולתנאי ההסכם.

מסירת הנכס לבעליו

העבודה בכל פרויקט הקשור לשיפוץ נמשכת בדרך כלל כמה שבועות או כמה חודשים בהתאם להיקף העבודות. לאחר שהפיקוח בחן ובדק מכל ההיבטים את עבודתם של כל אחד מהקבלנים, הוא מאשר לבעל הנכס כי העבודה הושלמה ואפשר לנקות ולעבור לגור בדירה.