רכישת דירה או נכס היא תהליך מתיש, ארוך ועמוס בבירוקרטיות. אנחנו עוברים בין דירה לדירה, בודקים את המיקום הגיאוגרפי, דואגים למשכנתא מהבנק, בודקים את הנכס בטאבו ועוד ועוד, ובסופו של דבר הכל מתנקז לסיום העסקה – החתימה על החוזה. רגע חתימת חוזה הדירה יכול להיות אחד הרגעים החשובים בחייכם, שכן עסקאות נדל”ן נוטות להיות העסקאות המהותיות בחיינו. הן אלו שקובעות את העתיד המשפחתי, או הכלכלי שלנו. אז מה צריך לדעת לפני שחותמים על חוזה הדירה, וממה צריך להיזהר?

בישראל נהוג לרכוש נכסים בשתי דרכים – מהקבלן, ומהבעלים הקודמים. בכל אחת מהשיטות הללו יש דברים שצריך לדאוג להם ולבדוק כדי לוודא שהחוזה אינו מסריח ושהאינטרסים שלכם נשמרים.

רכישת דירה מקבלן

נהוג לחשוב שרכישה מקבלן בטוחה יותר. אתם רואים את הדירה, היא חדשה ואף אחד לא גר בה לפניכם, מה כבר יכולה להיות הבעיה? ובכן, עסקאות נדל”ן מקבלן במידה מסוימת יכולות להיות מסוכנות הרבה יותר. יש הרבה דברים שצריך לבדוק כדי להבטיח שהכל כשר.

ראשית ולפני הכל – בדקו את רישיון הקבלן. קבלן ללא רישיון בתוקף יכול לבטל את תוקף העסקה. שנית, עשו עליו גוגל. אילו פרויקטים קודמים הוא ביצע? מה הרקורד שלו? האם הוא זוכה לשבחים או לתלונות? אל תחששו לפנות לדיירי הבניין כדי לבדוק מה הם חושבים על הדירות שלהם, ועל הקבלן.

בנוסף, בדקו בלשכת רישום המקרקעין כי הבעלות על הקרקע היא באמת של הקבלן. בלשכה, המכונה גם טאבו, תוכלו לוודא שאין עליה שעבודים, חובות או עיקולים וכי אתם יכולים להיות רגועים שהיא עוברת אליכם מאדם אמין שנרשם כחוק בטאבו.

פנו למומחה ובדקו את המפרט הטכני של הדירה. יש היום אנשים שמציעים שירות של בדיקת נכסים ועוברים על כל פינה – ממערכת החשמל ועד מערכת האינסטלציה. אל תניחו שהדירה במצב טוב רק כי היא מגיעה מקבלן, הרבה פעמים דווקא הדירות החדשות יותר סובלות מליקויי בנייה חמורים. אל תחתמו על החוזה עד שווידאתם שהדירה בטוחה ונוחה למחייה.

רכישת דירה מאדם פרטי

לרכישה מאדם פרטי צריך לעשות התאמות בחוזה. בסופו של דבר, מדובר בדירה מיד שנייה, והרוכש זקוק להגנה גבוהה מאוד בחוזה כדי לוודא שאם הוא לא קיבל את המוצר, או הנכס, שהובטח לו – הוא מוגן מבחינה משפטית. כשמדובר בחוזה יד שנייה אל תהססו לעבוד בצורה מאוד קפדנית עם עורך הדין שלכם.

אחד הסעיפים החשובים ביותר בחוזה במקרה כזה הוא סעיף הצהרות המוכר. בסעיף זה בעל הדירה מצהיר על מצבו הפיזי והמשפטי של המכס ומתחייב כי אין נגדו תביעות. עם זאת, חשוב לבדוק את נסח הטאבו לפני שחותמים. נכון שאם המוכר משקר בחוזה יש עילה לתביעה, אבל למה להיגרר למאבקים משפטיים כשאפשר לבדוק מראש?

אם אתם מחפשים דירות להשקעה קריות יכול להיות המקום המושלם עבורכם. דירות להשקעה קריות נמצאות בעליית מחירים מתמדת ומניבות תשואה יפה מאוד לכל מי שכבר בחר להשקיע בהן. שימו לב שבקריות תנופת בניה משמעותית מאוד, ורוב הדירות להשקעה באזור מגיעות מקבלנים. לכן, שימו לב לכל הסעיפים שנכתבו כאן וכמובן – פנו לעורך דין ולסוכנות נדל”ן, אל תעשו את זה לבד.