שיפוץ דירה היא דרך נהדרת להשבחת ערך הנכס שלכם, אבל השבחת נכס על ידי שיפוץ דירה חייבת להתבצע בצורה מאוד זהירה ומתוך נקודת מבט עסקית ופיננסית. במהלך שיפוץ כזה, הדבר החשוב ביותר לזכור הוא שאתם לא משפצים את הדירה עבור עצמכם בכדי ליהנות מבית החלומות שלכם, אלא למטרת מכירת הנכס או השכרתו במחיר גבוה יותר שייצר עבורכם רווח. אם כך, מהו הכלל החשוב ביותר בתהליך של השבחת נכס על ידי שיפוץ דירה, ומלבד זאת, האם מהלך כזה נכון רק לפני מכירה או השכרה של הנכס או שניתן ליישם אותו גם כאשר אתם עוד מתגוררים בדירה? על כך בשורות הבאות.

השבחת נכס לפני מכירה או השכרה

ישנן שתי שאלות מרכזיות שעולות כשמדברים על השבחת נכס. השאלה הראשונה היא מהו פוטנציאל ההשבחה האמיתי של הנכס ושנייה היא האם ההשבחה מבוצעת לצורך מכירת או השכרת הנכס באופן מיידי או מתוך ראייה עתידית. ככלל, לכל נכס יש פוטנציאל השבחה מקסימלי ומעבר אליו כבר לא שווה עוד להשקיע. אתם יכולים להפוך את הנכס שלכם לארמון ועדיין לא תוכלו למכור אותו מעל גבול עליון מסוים שנקבע על ידי שוק הנדל"ן באזור הספציפי. שנית, השבחת נכס מבוצעת בדרך כלל לפני מכירתו או השכרתו של הנכס. יחד עם זאת, אם אתם שוקלים לשפץ את הבית למען עצמכם וללא כוונה לצאת ממנו, השבחת ערך הנכס הוא בהחלט שיקול שאתם יכולים לשקלל אל תוך תהליך קבלת ההחלטות שלכם. זה אומר שלא תממשו את הערך שנוצר בגין השיפוץ באופן מיידי, אבל בהחלט כדאי לשלב בשיפוץ מהלכים כמו החלפת תשתיות וביצוע שינויים מבניים כמו הוספת מרפסת, גם כי זה מה שאתם רוצים לעצמכם אבל גם בגלל שמהלכים כאלה צפויים לשדרג את הערך של הנכס לכשתמכרו אותו בעתיד.

כלל הברזל בהשבחת נכסים

בכל מקרה, בכל תהליך של השבחת נכס ישנו כלל ברזל שאין לעבור עליו. הכלל הזה אומר בפשטות כי היקף ההשקעה בשיפוץ הדירה לא יכול לעלות על הרווח שתוכלו להפיק כתוצאה מעליית הערך שנובעת מהשיפוץ. כך למשל, אם השיפוץ עלה לכם מאה אלף שקלים אבל עליית הערך שהוא יצר תאפשר לכם למכור את הדירה בתוספת של חמישים אלף שקלים בלבד ביחס למחיר הקודם, הרי שיצאתם בהפסד נקי של חמישים אלף שקלים. כל מהלך של השבחת נכס על ידי שיפוץ דירה, צריך אם כן, להתבצע מנקודת מבט עסקית ופיננסית לחלוטין. עליכם לעבוד בשיתוף פעולה גם עם קבלן השיפוצים וגם עם שמאי שידע להעריך עבורכם את פוטנציאל הרווח שתוכלו להפיק מהשיפוץ ובהתאם לכך לקבל החלטות לגבי שינויים שהייתם רוצים להכניס בשיפוץ בכדי למקסם את הרווח הזה.

לאתר היחידה לשיפוצים – מצאו קבלן שיפוצים במחיר מעולה  לחץ כאן למעבר לאתר