למרבה הצער, עד כמה שמדובר בתחום מפוקח ומוקפד, הרי שענף הנדל"ן יכול גם להביא עמו לא מעט סכנות ומעשי נוכלות. הפרט המרתיע ביותר בעוקץ נדל"ן הוא בכך שמרביתנו אינם מיומנים או מתמצאים יתר על המידה בעולמות אלו. כך למעשה, מה שייראה בעבורנו כטבעי נכון, ייראה כמשונה ותמוה עבור אדם אשר נבר בעולמות אלו וצבר בהם ניסיון. להלן מספר תרחישים שמוטב להכיר מבעוד מועד, ואשר יכולים לסייע ברבות במניעת מפח נפש והפסדים כספיים.

הימנעו מחתימה מוקדמת על חוזים

נמצאים בעיצומו של תהליך של קניית דירה? וודאי מדובר בצעד מרגש אשר טומן בחובו ביסוס כלכלי ויצירת נכס שיעמוד לרשותנו לעוד שנים ארוכות.

נורת אזהרה ראשונה שעליה מוטב לדון היא רצונו של הצד המוכר למהר ולחתום על זיכרון דברים. רבים רואים בזיכרון דברים כמסמך מחייב מתוקף היותו מוסכמה חברתית, ואמצעי טוב להבטיח את ההבנה בין שני הצדדים. ועם זאת, בתי המשפט אינם רואים זאת רק כמוסכמה ומדובר בלא אחרת מאשר חתימה על מסמך משפטי מחייב.

לא אחת, הצד המוכר אשר מבקש חתימה על מסמך שכזה, ממהר לעשות זאת לאור ליקויים שונים או מניעים נסתרים אשר מדרבנים אותו להאיץ בעסקה. ראו בכך כנורת אזהרה אשר יכולה לטמון בחובה עוגמת נפש רבה ואופציה לנקיטת הליכים משפטיים ממושכים ומתישים.

מהות הנכס

האם הצד המוכר איננו ממהר להעביר את כל הפרטים אודות מהות הנכס? ייתכן מאוד שמסתירים מכם פרטים חשובים על זהותו. בדיקה מהירה על-ידי עורך דין מקרקעין יכולה לסייע בנידון, אך לעתים ניתן להסתיר את הנושא ולהוליך שולל רוכשים שכל מבוקשם הוא להשקיע בעסקת נדל"ן איכותית וכדאית.

ניתן למצוא מקרים בהם נמכר נכס לצורכי מגורים, כאשר במהותו הוא מוגדר לצרכים עסקיים. מהלך שכזה שבו נכס מוסב לצורך שאיננו מוגדר כחוק, עלול להוביל לנקיטת צעדים משפטיים כנגד הרוכש. מבחינת המוכר, הרי שהוא את כספו שלו הרוויח ונעלם.

הסתרת רכוש

הונאת נדל"ן שלמרבה הצער לוקחת חלק במקרי גירושין שונים, היא הסתרת הנכס על-ידי אחד מן הצדדים.

לעתים, הסתרתו של הרכוש הופכת לכה סבוכה ומורכבת עד שהצדדים החושדים או עורכי דין לענייני משפחה, שוכרים את שירותיהם של מומחים בחקירות כלכליות אשר יבחנו בקפידה את פרופיל הנכסים וההון המצוי בידי בן או בת הזוג. הסתרת רכוש יכולה להוביל לחלוקה לא צודקת בנכסים השונים, והיא נפוצה בקרב זוגות אמידים החתומים על הסכמים שונים דוגמת הסכמי ממון.

מכירה כפולה

מעשי רמייה מסוג זה למרבה הצער אינם תלושים מן המציאות. ניתן למצוא משרדים שבעבר נחשבו למובילים בתחומם ואשר מכרו נכסים לכמה גורמים שונים במקביל. בפועל, הוצאו כספים רבים שאותו המשרד המוכר לא יכול היה להחזיר והכריז על פשיטת רגל.

הקפידו תמיד לבצע מחקר מקיף אודות האדם המוכר. באם מדובר באדם פרטי, הרי שנסו לבדוק את חשבונותיו ברשתות החברתיות, כתבו את שמו במרשתת. באם מדובר בחברה, ערכו בדיקה מקיפה וראו אם קיימים אי אילו תיקים משפטיים המתועדים היטב.