כל הליך בעולם הנדל"ן תלוי תמיד בפרט אחד ספציפי – מהו הערך של הנכס הנמכר, הנקנה וגם המושכר. אחת מהאסטרטגיות הבולטות בתחום זה היא לקחת נכס קיים ולהעלות את הערך שלו.

יש מספר רב של גורמים המשפיעים על הערך של הנכס, לטובה ולרעה. חלק מן הגורמים הללו נמצאים בשליטה מלאה של בעל הנכס, בעוד אחרים נמצאים מחוץ לתחום שליטתו, חלק מהשינויים ניתן לחזות מראש, בעוד חלקם אינם צפויים בכלל. באמצעות ניצול מיטבי של כל השינויים, ניתן להפיק את מלוא היתרונות ולראות צמיחה מרשימה בתשואה שמתקבלת מבית העסק שלכם.

הוספת מתקנים לבניין

בעוד שאי אפשר לשלוט במה שמתרחש בסביבה הקרובה של הנכס שלכם, אתם יכולים ליצור תנאי מגורים טובים יותר בבניין עצמו, וכך להעלות את ערך הנכס שלכם, וגם של כל הנכסים האחרים באותו בניין. כאשר מותקנת מעלית בבניין ישן יחסית שיש בו יותר משלוש קומות – הערך של הדירות בקומות הגבוהות עולה באופן מידי ובצורה מרשימה.

בקרוב נגיע רחוק

אחת הסיבות לכך שאנשים רוכשים נכסים באזורים מתפתחים היא תחזית חיובית לעתיד. במקומות שבסביבתם בונים כבישי גישה חדשים ומאפשרים דרכי הגעה קלות יותר – הערך של הנכסים עולה מהר מאוד גם כן. הדבר נכון גם לגבי ההתפתחות העסקית במקום. כאשר נבנים מרכזים מסחריים, קניונים וכיוצא באלה, המקום הופך ליותר אטרקטיבי והערך של הנכס עולה.

תכנית תמ"א 38 ותרומתה לערכי הנכסים

ערך של נכס עולה לא רק כאשר מותקנת מעלית והבית הופך ליותר נוח עבור הדיירים. תוכנית תמ"א 38 נועדה מלכתחילה על מנת למגן את הבניינים מפני רעידות אדמה, אך בין השאר סיפקה דרכים רבות להשביח נכסים קיימים גם בלי להרוס את הבתים ולבנותם מחדש. האפשרות לבנות קומות נוספות, הוספת מעלית לבניין, הרחבת הלובי, הוספת מרפסות וחדרים נוספים, כל אלה ועוד מעלים את ערכי הנכסים. בנוסף, ניתן לשפר את המקום באמצעות מיגון ואיטום, הוספת אינטרקום, מערכת סילוק אשפה ועוד.

התפתחות עירונית והשפעתה על ערכי הנכסים

התפתחות עירונית באה לידי ביטוי במגוון צורות, ולעיתים ניתן לחזות אותה מראש. למשל, באמצעות בדיקה של סטטיסטיקות שונות של בדיקת יישובים. יישובים שמתחילים לזכות בציונים גבוהים על מראה חיצוני, על שיפור בחינוך, בתעבורה ובכבישים – כל זה מעיד על כך שהרשות המקומית משקיעה בהתפתחות העירונית, מה שמבטיח שהנכסים במקום יעלו בערכם לאחר זמן קצר. זוהי רק אחת הדרכים המאפשרות לחזות את השינויים שיביאו בסופו של דבר לעלייה בערך של הנכס שלכם.