דיירים רבים חולמים על דירה חדשה ועל מרפסת שמש. מקום ליהנות ממנו מבישול תחת כיפת השמיים, חוויית אירוח באוויר הפתוח, להרגיש את החוץ מבלי לצאת הבית. דירות קבלן רבות כוללות כיום מרפסות אותן ניתן להפוך לשכיית חמדה אמתית עם תכנון נכון ועיצוב משלים.

לפניכם טיפים בדרך לעצב את המרפסת כך שתהפוך להיות אחד המקומות האהובים עליכם בבית, מהגדרת המתחם דרך ריצוף ועד הריהוט.

הכל מתחיל באפיון


לפני הכל, החליטו כיצד לתכנן את המרחב של המרפסת כך שהיא תשמש אתכם ביעילות ומבלי לפגוע במראה ובחופש התנועה. החליטו על מיקום לריהוט גן מול מתקני שעשועים לילדים – אירוח מול אזור פנאי ומשחק או עמדת בישול חוץ לצד פינת ישיבה. כדאי לייצר הפרדה בין אזורים ייעודיים על מנת ליצור מרפסת מאורגנת יותר. כמו כן, ברגע שתמדדו את המרפסת יהיה לכם קל יותר להחליט היכן למקם כל רהיט על מנת לאפשר מעבר נוח.

הקונספט קובע

החליטו על סגנון מוביל למרפסת והעניקו לה מראה ייחודי. תוכלו להמשיך את הקו העיצובי השולט בחלל המגורים – מינימליזם, עיצוב מודרני או כפרי או להפך – לבחור עיצוב מנוגד לפנים הבית על מנת להבדיל ולייחד את המרפסת. שימו לב שגוונים בהירים במרפסת מגדילים ומייצרים תחושה של מרפסת גדולה יותר מכפי שהיא באמת וגם מוארת במיוחד. עיצוב בניחוח כפרי מתחבר לטבע ועיצוב מודרני הוא לרוב עיצוב מינימליסטי ואוורירי ומתכתב מאוד עם סביבה האורבנית בה אתם חיים.

סודות הריצוף

לרצפה יש השפעה רבה על המראה של המרפסת, האופי והאווירה. החליטו איזה ריצוף ישדרג את הנראה והתייחסו גם לצד הפרקטי של הבחירה בחומר המבוקש. כך למשל, דק עץ מוסיף חמימות לאזור, מביא את השיק הכפרי פנימה ומוסיף אלגנטיות ואצילות אך דורש שימון וצביעה על מנת להקנות לעץ עמידות בתנאי מזג האוויר השונים. פרקט סינטטי דמוי עץ יכול להוות פתרון מצוין כי ניתן לבחור את המראה המבוקש וליהנות ממינימום תחזוקה. אריחי גרניט פורצלן דמוי עץ אף הם מהווים אלטרנטיבה טובה בשל התחזוקה המינימלית, העמידות הגבוהה וכדאי להצטייד באנטי סליפ על מנת למנוע החלקה.

מצילים על המרפסת

פתרונות הצללה יאפשרו להם ליהנות משהייה ממושכת במרפסת במיוחד לאור החום והלחות המאפיינים את האקלים הישראלי. חשבו איזה אביזר הצללה יתאים לכם מבחינת תנאי השטח – פרגולה תלויה או פרגולה על עמודים, גזיבו שהוא אוהל נייד או שמשיה מתכווננת. החליטו אם תרצו פתרון קבוע שדורש היערכות טכנית, התקנה וכולי ומצד שני מספק יציבות ועמידות גבוהה או פתרון כמו שמשיה שניתן לנייד ולהזיז ממקום למקום בנוחות ובקלות.

מרהיטים בסטייל

אם אתם אוהבים לבשל ולארח, בוודאי תרצו לשדרג את המרפסת במטבח חוץ, גריל מאובזר, בר, מקרר יינות, אי וכדומה תלוי בגודל של המרפסת. מקמו את המטבח בנגישות גבוהה להגשה לשולחן פינת האוכל, לחשמל, גז וכדומה. בבואכם לבחור רהיטים למרפסת חשוב שתיקחו בחשבון את הממדים של הסביבה שעומדת לרשותכם. ניתן "לשבור" קווים ישרים עם ריהוט בעל קווים זורמים ומעוגלים, לנצל פינות עם מערכת ישיבה פינתית, לבחור גם שולחנות גבוהים לסעודות או שולחנות נמוכים לאירוח בסגנון בלתי מחייב.
חשוב שתבחרו רהיטים מחומרים עמידים בתנאי מזג האוויר כמו אלומיניום או ראטן טבעי וכן בדים רחיצים שניתן לנקות במהירות, גוונים קלאסיים שצולחים את מגמות הזמן או כאלה המחוברים לקונספט שבחרתם למרפסת – כפרי, מודרני וכדומה. התייחסו לשילוב בין מרחב ישיבה לצורך אתנחתא כמו מיטות שיזוף, נדנדות וערסלים לפינת ישיבה לצרכי אכילה ושמרו על מרחב תנועה וקווים קלילים על מנת להימנע מעומס ויזואלי.

מרפסת היא אזור ההירגעות של הבית ומקום לסעוד בו, לארח ולנוח. עצבו את המרפסת בסגנון המבוקש ותיהנו מזמן איכות.