רכישת דירה היא אחת מן העסקאות החשובות והגורליות שתבצעו בחייכם. על מנת לגשת להליך זה בצורה המיטבית, יש לברר ולדעת את כל הדברים הנחוצים להשלמת התהליך. גם אם כבר מצאתם את דירת חלומותיכם, לפני שאתם סוגרים את העסקה, בדקו שוב את הדברים הנחוצים ואל תתעלמו מהאותיות הקטנות.

כשקונים דירת מגורים חדשה דרך קבלן, נעשה העסק למורכב אף יותר, שכן ישנו סיכון רב יותר בשל התקופה הארוכה הנדרשת לבנייה, עד שהדירה תהיה מוכנה. בתקופה זו עלולות להיווצר בעיות רבות, וכדאי שתגנו על עצמכם מפניהן עוד טרם סגירת העסקה. אז מה צריך לבדוק כשאתם מחפשים פרויקט מגורים לדירה חדשה?

הקבלן עצמו

מעבר למיקום ולגודל הדירה, בפרויקט מגורים חדש הדבר שהכי חשוב לבדוק הוא הקבלן עצמו. יש לבדוק האם הקבלן זכאי לבנות את הפרויקט על הקרקע המדוברת, ובעל כל האישורים לכך. במקרה של אדמה פרטית, יש לבדוק את נסח הטאבו דרך האתר של משרד המשפטים. אם זו אדמה השייכת למנהל מקרקעי ישראל,

יש לוודא כי קיים אישור זכויות או חוזה חכירה ממנהל מקרקעי ישראל. לאחר הבירור, אם מצאתם קבלן אשר עומד בדרישות, נהוג לחתום על זיכרון דברים. זיכרון דברים מהווה רכישה לכל דבר, ובמהלכו יבקשו מכם דמי פיקדון במזומן. זיכרון דברים מקובל יותר בערים בהן יש בנייה ענפה, כמו למשל במקרים של דירות למכירה במודיעין או של דירות למכירה בשומרון. הקפידו לציין בזיכרון הדברים מטעמכם, כי במקרה בו תרצו לחזור בכם מעניין רכישת הדירה, הפיקדון יוחזר אליכם במלואו.

בדיקת הפרויקט

לאחר בדיקת הקבלן, יש לבדוק האם הפרויקט עצמו מאושר בקרב כל הגורמים הרלוונטיים, ובעיקר שהוא נקי מחובות ומהתחייבויות. אם קיים חוב מסוים, עדיין אין זו סיבה לפסול את הפרויקט המדובר, אלא יש לבדוק את החוב לעומק, את נסיבותיו ואת השלכותיו על משך הבנייה ועל איכותה, וזאת על מנת שהחוב לא יפגע בכם ובזכויותיכם.

יש לציין כי חובות מסוג זה אינם קיימים במרבית הפרויקטים. למשל, דירות למכירה בשומרון ידועות כדירות השייכות לפרויקטים שלרוב נקיים מחובות. זאת משום שקבלני האזור מקפידים על כך, כי הם יודעים שהם תחת זכוכית מגדלת.

בנק מלווה לפרויקט

העירבון הכי גדול שניתן למצוא בפרוייקטי בנייה הוא בנק גדול המהווה ערב לפרויקט. באופן כללי, חל איסור על הפקדת כספים ישירות בחשבון הבנק של הקבלן או של מישהו מטעמו. לפיכך, בחוזה צריך להיות מצוין כי כל תשלום יופקד ישירות לחשבון הבנק המלווה, מה שיעניק לכם ערבות בנקאית.