עולם הנדל"ן של המאה ה-21 מציע לנו הזדמנויות רבות מאוד. אם בעבר רוב בני האדם קנו דירה רק כדי לגור בה ומעטים היו גם משקיעים בנדל"ן, כיום יותר ויותר ישראלים מחפשים נכסים שיניבו להם תשואה גבוהה. אחת הדרכים הטובות ביותר לממן רכישת נדל"ן להשקעה היא משכנתא על נכס קיים. בנוסף אפשר לקבל משכנתא כנגד נכס קיים למטרות נוספות כמו מימון לימודים, חופשה בחו"ל, שיפוץ גדול ועוד.

מהו הסכום המקסימלי שאפשר לקבל כמשכנתא על נכס קיים?

סכום המשכנתא על נכס קיים מוגבל לעד 50% משווי הנכס. כדי לדעת מהו שווי הדירה שלכם (או כל נכס אחר כמובן) נדרשת הערכת שמאי שמקובל על הבנק שממנו אתם מבקשים את המשכנתא.

שימו לב – אם לקחתם משכנתא כדי לממן את רכישת אותו נכס ועדיין לא סיימתם להחזירה, יתרת החוב שלכם לבנק מקוזזת ממחצית ערך הנכס. אם לדוגמה שמאי מוסמך קובע שערך הבית שלכם הוא 2.3 מיליון ש"ח ויתרת החוב שלכם לבנק בגין המשכנתא הקיימת היא 450,000 ש"ח תוכלו לקבל משכנתא חדשה בסכום של עד 700,000 ש"ח (0.5 X 2,300,000 – 450,000).

היתרונות של משכנתא על נכס קיים

העלייה הדרמטית במחירי הנדל"ן בעשור האחרון – יותר מ-100% – גרמה לכך שהערך של אותם נכסים שנרכשו בתחילת המאה ה-21 או בסוף המאה ה-20 גבוה בהרבה בהשוואה לסכום שבו נרכשו ובעצם למשכנתא שנלקחה במקור. את ההפרש תוכלו לנצל לטובת הלוואה ארוכת טווח חדשה עם ריבית משכנתא אטרקטיבית וכך בעצם למנף את הנכס הקיים לטובת רכישת עוד דירה שתהווה השקעה.

יתרון נוסף של משכנתאות על נכסים קיימים הוא התנאים הטובים יותר שמציע הבנק בזכות העובדה שמדובר על נכס קיים – נכס שמהווה ביטחון איכותי מבחינת הבנק. כמובן שאם אתם זקוקים לסכום כסף גבוה, האפשרות לקבל אותו כהלוואה רגילה כמעט ולא קיימת ולכן במקרים אלה האופציה של משכנתא על נכס קיים היא כמעט היחידה.

איך לבחור משכנתא על נכסים קיימים?

בדומה למשכנתא "רגילה", גם כשמבקשים לקבל סכום כסף גדול מאוד לפרק זמן ארוך מאוד עבור נכס קיים מומלץ בחום להיעזר בשירות ייעוץ משכנתא.

כאמור התנאים שבהם ניתנות המשכנתאות על הנכסים הקיימים הם בדרך כלל טובים, אבל תמיד כדאי לנצל את התחרות בין הבנקים ולקבל מספר הצעות. בנוסף חשוב להבין מהו הסכום שהכי נכון לכם לבקש ומהו התמהיל האופטימלי. חישובים אלה מבוססים על פרמטרים רבים ובהם ריבית פריים עדכנית, שיעור האינפלציה הצפוי בשנים הקרובות, מידת הגמישות של בכל מסלול, הצורך שעבורו אתם מבקשים את הכסף ועוד – רק איש מקצוע מיומן יוכל להבטיח לכם משכנתא בעלות הנמוכה ביותר האפשרית וגם לקיים את ההבטחה.