ההבנה שאפשר לבנות בית ביותר מדרך אחת מחלחלת במהירות, ובהתאם עוד ועוד אנשים מתעניינים בשיטת הבניה הקלה. אחד היתרונות המשמעותיים של השיטה המתקדמת – שתופסת תאוצה והופכת לפופולרית יותר ויותר – הוא המחיר שתשלמו על הבית הבא שלכם, ובהתאם התשובה המידית לשאלה שבכותרת היא "פחות מאשר בניית בית בשיטות המסורתיות".

מהו החיסכון כשבונים בשיטה החדשה?

באופן טבעי ישנם הבדלים משמעותיים בין הבתים השונים שנבנים בקונספט העכשווי, ובהתאם גם המחיר שתשלמו משתרע על פני טווח נרחב למדי.

מצד שני ברוב רובם של המקרים תשלמו עשרות אחוזים פחות בהשוואה לבנייה ה"רגילה": כשמשתמשים בבלוקים ובבטון המחיר למ"ר הוא לפחות 5,000 ש"ח ובדרך כלל בין 6,000 ל-7,000 ש"ח למ"ר. במסגרת בניה קלה מחיר למטר הוא בין 3,500 ש"ח ל-4,500 ש"ח – ובהתאם עבור בית של 70 מ"ר למשל אתם עשויים לחסוך כמה עשרות אלפי שקלים ואף למעלה מכך.

מה קובע את עלות הבנייה?

עלות בניה קלה לבית פרטי מושפעת משלל פרמטרים.

המרכיב החשוב הראשון הוא החומרים שבהם ייעשה שימוש לטובת הקמת הבית. ההמלצה היא להשתמש בחומרים איכותיים, שכן בכל מקרה אתם חוסכים הרבה כסף, וחבל לפגום באיכות הנכס שלכם.

מרכיב שני הוא רמת הגימור הנדרשת. גם במקרה זה ההמלצה היא לא להתפשר על איכות החיים הצפויה לכם בבית החדש שאתם מקימים, מה גם שאפשר להגיע לרמה גבוהה בעלות סבירה.

עוד פרמטר שנלקח בחשבון הוא תוואי השטח שבו יעמוד הבית, ואם ישנם אילוצים ספציפיים או מגבלות שמחייבות עבודה מורכבת יותר.

היתרונות הנוספים של הבניה הקלה

בנוסף למחיר הנמוך יותר משמעותית, בניה קלה מציעה עוד יתרונות כבדי משקל:

* השלמת הקמת הבית בפרק זמן קצר יותר, ובמידה ניכרת – האפשרות להיכנס לבית תוך זמן קצר תורמת גם היא לחיסכון הכספי (ובמיוחד אם אתם גרים בשכירות עד להשלמת הבנייה).

* מינימום לכלוך ובלגן באתר הבנייה – רוב העבודות מתבצעות במפעל, כך שבשטח עצמו הן מורגשות הרבה פחות.

* ידידותיות לסביבה – העובדה שחלק גדול מהעבודות מתבצע במפעל שמתוכנן במיוחד למטרה זו ועל כן מצמצם את זיהום האוויר והקרקע למינימום ההכרחי היא יתרון של ממש מבחינה אקולוגית. גם השימוש בחומרים מתקדמים תורם למרכיב הידידותיות לסביבה, שחייב להיות שיקול בכל בחירה בימינו אם אנחנו רוצים להמשיך ליהנות מכדור הארץ.

* יציבות גבוהה – המבנה הגמיש והחומרים המתקדמים הופכים את המבנים שנבנו בשיטת הבניה הקלה ליציבים מאוד ועמידים במיוחד.

דוגמה להצעת מחיר

כאמור לכל בית יש מאפיינים ספציפיים ובהתאם הצעת המחיר חייבת להינתן רק לאחר בירור יסודי ומעמיק של הצרכים והרצונות שלכם, אבל כדי לקבל מושג על העלויות בתחום, הנה דוגמה של בניה קלה עד מפתח על שטח של 100 מ"ר:

יסודות, שלד בטון, ממ"ד ורצפה – 150,000 ש"ח

קירות חוץ, קירות פנים, תקרה, גג + חיפויים דקורטיביים – 250,000 ש"ח

תוספת רעפים מחרס לגג – 15,000 ש"ח (לא חובה)

ובסה"כ 400,000-415,000 ש"ח לבית של כאמור 100 מ"ר.