גם אם אתם תושבי המרכז (או אפילו רחוק יותר, הדרום) קשה בוודאי היה לכם שלא לשים לב לכך שמשהו "קורה" בקריות, בנותיה-ערי הלווין המנומנמות של חיפה. עד לפני כשניים או שלושה עשורים, נחשבו הקריות ל"פריפריה" במלוא מובן המונח (לטוב ולרע) של חיפה. וככאלה, נהנו מפירורי תשומת הלב של העיר ה"גדולה". התשתיות העירוניות המקומיות של הקריות (חוץ מקריית חיים, הנחשבת לחלק מחיפה) נחשבו לפחות מפותחות מזו של חיפה, הן יכלו להציע לעובדים הגרים בהן פחות מקומות תעסוקה, תרבות שעות פנאי מפותחת פחות וכן הלאה. אזור הצ'ק פוסט, הקניונים ואזורי הקניות, שרוכזו לאורך הכביש המחבר בין חיפה לקריות, משכו אליהם עובדים ומבלים מחיפה וגם מהקריות, ובמידה רבה, היוו פתרון חיצוני עבור תושבי הקריות.

ירוק, אבל עדיין אורבני

אחת המגמות הבולטות שפגשנו בשנים האחרונות, הייתה מגמת הבריחה מהערים הגדולות אל אזורים ירוקים יותר וחיפוש אחרי איכות חיים מחוץ לעשן ולפיח, שמספקות הערים הגדולות והמתועשות לתושביהן בשפע. ניתן לראות את ביטויה של מגמה זו בהגירה לאזורים כמו הגליל בצפון וגם הערבה בדרום. במקביל לכך, בעשורים האחרונים התבססו הקריות כערים מפותחות בפני עצמן, פרויקטים חדשים בקרית אתא ובקריות האחרות צצו, והן מושכות אליהן זוגות צעירים, משפחות צעירים ובעצם, את כל מי שמחפש איכות חיים וירוק בעיניים אבל, מעדיף אותה בסביבה עירונית שופעת תשתיות.

התנועה זורמת כסדרה

אף אותו כביש ראשי המחבר בין חיפה לקריות צבר תאוצת פיתוח רצינית, כשתחנת האוטובוסים המרכזית של חיפה הועתקה אליו (מרכזית המפרץ) וכך, אף תחנת רכבת גדולה ומרכזית. אזורי הבילוי, הקניות והתעסוקה שסביבו התעבו בצורה ניכרת, ובנוסף למקומות העבודה הרבים שמספקות הקריות לתושביהן, אזור זה הפך למקום מבוקש על ידי חברות הייטק ושאר עסקים, ארגונים וחברות. כיום, בזכות אותה תחבורה קלה וזורמת, דיירי פרויקטים חדשים בקרית אתא או תושבי שכונות ישנות בקריות האחרות כבר אינם צריכים להתחשב בתנועה ובצפיפותה כאשר הם נוסעים ברכבם הפרטי, אלא פשוט לעלות על אוטובוס ולהגיע לכל מקום. לתוך העיר חיפה הם יוכלו להגיע ברכבת, אוטובוס או מטרונית (שנסיעה בה עשויה להוות גם בילוי ואטרקציה לילדים J).

עם הגב לים, עם הראש לשם

אין ספק כי תנופת הפיתוח של הקריות מאפשרת לתושבים החיים בה ליהנות מאיכות חיים בסביבה ירוקה, עם חוף ים בקרבת מקום, ובכ"ז, לא לחוש כחלוצים בישוב המרוחק מכל מקום ישוב או עיר גדולה. היכולת לשלב בין איכות חיים, סביבה ירוקה ואוויר נקי מצד אחד, ואורבניות, תשתיות חיוניות (כמוסדות חינוך, גני שעשועים, מתנ"סים וכד'), תחבורה מהירה ומקומות תעסוקה בשפע, מצד שני, הופכת את הקריות לאזור בו רוצים רבים להקים את ביתם ולגדל את ילדיהם. כיום, זוכות הקריות, סופסוף, בהכרה המגיעה להן, כערים מפותחות אשר אינן שוקטות על שמריהן, אלא ממשיכות להתפתח מיום ליום.

נכתב בשיתוף גבעת אלונים המציעה פרויקטים חדשים בקרית אתא