שוק הנדל"ן טומן בחובו שפע של הזדמנויות כלכליות נהדרות. אך אם נשים לרגע בצד את ההילה החיובית שלה הוא זוכה, הרי שכניסה לענף זה ללא כל ידע מקדים, הרי שהיא משולה לקפיצה למים עמוקים, יותר מדי עמוקים.

נכון יהיה לקבוע שהדרך הטובה ביותר ללמוד דבר מה, היא באמצעות התנסות מעשית. אך כאשר מדובר בהשקעה של מאות אלפי שקלים לכל הפחות, הרי שכל צעד מוטעה עלול להתברר כמפח נפש גדול וכהפסד של חסכונות שנצברו לאורך שנים.

כיצד עו"ד יכול לסייע בנושא?

מרבית המעוניינים ברכישת קרקע להשקעה, בוחרים לפנות לסוכנויות הנדל"ן השונות אשר מציעות מגוון רחב של פרויקטים.

טעות נפוצה היא לחשוב שסוכנויות הנדל"ן פועלות כיועצות אובייקטיביות, שכן בסופו של יום מדובר בעסק שמטרתו למכור מוצרים. אמנם לא תיעשה כל הטעיה מכוונת שכן זוהי עבירה על החוק, אך את השאלות הקטנות והחשובות ביותר מרבית הסיכויים שלא תדעו לשאול בכוחות עצמכם.

יצירת הגנה משפטית הרמטית

אחת ממטרותיו הראשוניות של עוד מקרקעין תהיה לספק ללקוחותיו את ההגנה המשפטית המקיפה ביותר. הגנה שכזו מתחילה בשאילת השאלות הנכונות דוגמת אופייה של הקרקע להשקעה.

האם מדובר בקרקע חקלאית? אם כן, באיזה תהליך היא נמצאת לקראת הפשרה? האם עתידות להתקיים תכניות פיתוח אזוריות בקרבת מקום? ומה הסטטוס הסוציו-אקונומי של האזור המדובר?

חוזה מכר

בדיוק כפי שישנו חוזה קניית או מכירת דירה, כך עסקאות מקרקעין העוסקות במגרשים, גם הן כוללות חתימה על חוזה מכר מסודר.

היעזרות בעוד מקרקעין יכולה לסייע רבות בבדיקת חוזה המכר, ובאיתור סעיפים אשר עלולים להתברר כבעייתיים עבור הרוכשים. מתי הקרקע אמורה להימסר? מה הן פעימות התשלום עבור הקרקע?

כל ופרט ולו הקטן ביותר, מוכרח להשתלב באופן מוצהר בחוזה המכר, שכן נושאים שנתונים לפרשנות, הם נושאים שעלולים להוביל למאבקים משפטיים קשים.

תשתיות קיימות

האם הקרקע שבה אתם מתעניינים ממוקמת בסמוך לאזורי תשתיות? ואם לא, האם צפויות תכניות פיתוח שכאלו? וודאי שלא תרצו לרכוש קרקע לבניית בית פרטי באזור בו אין כל תשתיות קיימות.

חשוב לקחת בחשבון כי רכישת קרקעות להשקעה חייבת לבוא ביחד עם תיאום ציפיות ועם מטרות ברורות. באפשרותכם לרכוש קרקע באזור הידוע ככזה שרשות מוניציפלית מסוימת תתעניין בה לאור תכניות פיתוח מוכרזות, ומנגד ניתן לרכוש קרקע באזורים בהם ידוע כי ייבנו שכונות מגורים.

לסיכום, אחד מן הפרטים שלהלן הפתיע אתכם או חידש לכם? ניתן רק לדמיין את כמות המידע האדירה שעורך דין מקרקעין מקצועי יידע להביא עמו יחד אתכם לקראת העסקה.

הקפידו למגן את עצמכם באופן הרמטי בטרם רכישת הקרקע, וראו בה כקניית דירה לכל דבר ועניין. וודאי שלא הייתם ניגשים לרכישת דירה בלי עורך דין, אז על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בקרקע להשקעה.