עם כל הטרנדיות העכשווית של רכישת קרקעות להשקעה, קל מאד לשכוח שקרקע היוותה את אחד מהמטבעות העוברים לסוחר הראשונים, כבר בתקופת התנ"ך. חשיבותה הרבה לתחושת השייכות למקום של משפחות ועמים איננה מוטלת בספק, והתשואה הנאה שהיא מניבה כהשקעה לטווח הרחוק, רק מוסיפה לאטרקטיביות שלה.

קרקעות להשקעה – כך תבחנו את כדאיותן

בכל זאת, כיום, כאשר אנחנו בוחנים קרקע כאפיק להשקעה, קרקעות להשקעה נמדדות בעיניים שונות, שכן ככאלה, אנחנו מחפשים האפשרות להפקת רווחים ולא מקום לבנות בו את ביתנו. ראשית, נציין כי מחירן של קרקעות חקלאיות שעדיין אינן מופשרות לבניה, זול באופן ניכר ממחירן העתידי, לכשתתבצע ההפשרה. אולם, בנוסף לכך, ישנם מספר קריטריונים על פיהם יש לבחון, אם קרקע זו או אחרת נחשבת להשקעה המבטיחה תשואה או לא. הנה כמה מהם:

  • השקעה לטווח רחוק – קניית מגרש בקרקע חקלאית, נחשב להשקעה טובה מאד עבור אלה שיש להם אמצעים כלכליים המאפשרים להם לחיות ברווחה, עד למועד ההפשרה. לכן, אם אתם אינכם נמנים עליהם, אולי כדאי לכם לחשוב על השקעה מסוג שונה, שתתאים למצבכם הפיננסי.
  • מיקומו של השטח – שמעתם על קרקע להשקעה מעולה באזור קיסריה? כשלב ראשון, צאו לאזור וודאו שהקרקע איננה מצויה בלב ים (כן, אתם אמנם בטוחים שהמדובר באגדה אורבנית, אבל לא כדאי להסתכן J). מיקומו של השטח באזור מתפתח יכול להוות עבורכם רמז לכך שעשויה להתחולל באזור הפשרה מואצת של קרקעות לבניה, כך שבקרוב מאד (אם לא החלה עדיין) תתחיל בהלת רכישת קרקעות באזור הספציפי הזה.
  • ייעודה של הקרקע – כרגע, סביר להניח שמדובר בקרקע חקלאית, אבל היא עתידה לשנות את ייעודה ולעבור הפשרה. לעומת קרקעות להשקעה מסוימות שתעבורנה הפשרה, קרקעות אחרות לא תשננה את ייעודן, מאחר והן משוריינות לצרכים שונים (ברמה העירונית, האזורית או רמת המדינה). עיון בתמ"א (תכנית מתאר ארצית) הרלוונטית יכולה למנוע מכם נפילה בפח זה ורכישת קרקע שערכה לא יעלה.
  • בעלות על הקרקע – נוכלים/מאכרים רבים מתיימרים להציע לרוכשים ומשקיעים קרקעות להשקעה שאין בסמכותם למכור. לכן, עוד בטרם תעשו את הצעד הראשון במשא ומתן, וודאו כי הקרקע אכן בבעלותו של העומד מולכם. אם זאת, במקרים מסוימים, מדובר בייצוג של איש נדל"ן או עו"ד, במקרים כאלה, מומלץ לוודא כי בידו ייפוי כוח תקף לניהול משא ומתן.

לסיכום:

קרקעות להשקעה נחשבות להשקעה מניבה למדי, עבור המחפשים השקעות בעלות תשואה גבוהה במימוש לטווח הרחוק. רכישת הקרקע מגוף מקצועי, מכובד ומנוסה, תצמצם עבורכם את הסיכונים במידה ניכרת, מאחר ולגוף כזה ישנם דרכים לבדוק נתונים במשרדי הממשלה, מנהל מקרקעי ישראל ומשרדים נוספים, שעבורכם, כמשקיעים פרטיים, תקשה הגישה אליהם, או לא תתאפשר כלל.