אחת השאלות שמטרידות יותר מכל אנשים המעוניינים להיכנס לתחום של השקעות נדלן אך אינם מצויים בו מספיק בכדי לקבל החלטות באופן עצמאי היא האם גם רכישת דירה והשכרתה נחשבת להשקעה בנדל"ן או שמדובר בהליך רגיל שמרבית האוכלוסייה מבצעת. ובכן, התשובה על כך היא פשוטה מאוד: אם אתם רוכשים נכס מתוך מחשבה שערכו של אותו נכס יעלה בעתיד או שאותו נכס יוכל לייצר לכם זרם של הכנסות עתידיות, הרי שמדובר בהשקעה. אין שום קשר לכמות האנשים או לזהות האנשים העושים את הפעולה הזאת, בפועל רכישת דירה והשכרתה היא השקעת נדל"ן לכל דבר ועניין.

שיקולים שונים בביצוע השקעות

יחד עם זאת, אחרי שאמרנו את זה, בתוך הסל הרחב של השקעות נדלן, רכישת דירה והשכרתה אינה נחשבת להשקעה הטובה ביותר בלשון המעטה. כאשר עושים את החשבון של עלויות המשכנתא, עלויות תחזוקת הנכס, עלויות בגין תקופות בהן הנכס אינו מושכר וכן הלאה וכאשר פורשים את כלל ההוצאות על פני תקופת ההשקעה, הרי שהתשואה השנתית היא מן הנמוכות ביותר בשוק השקעות הנדל"ן. יחד עם זאת, מודל זה של השקעה יודע לספק ערכים אחרים שהם לא פחות חשובים, ובכלל זה בטחון פנסיוני, בטחון כלכלי לטווח ארוך, השקעה בטוחה יחסית שאינה דורשת מעורבות של גורמים שלישיים וכן הלאה. כל אלה דוחפים למעשה את מרבית האוכלוסייה שאינה מעורבת בעולם ההשקעות, להשקיע את הכסף ברכישת דירה ובהשכרתה על פני מודלים מורכבים יותר של השקעה.

יש לכם סכום של כסף להשקעה – היכן נכון להשקיע אותו?

אם יש לכם סכום כסף שאותו אתם רוצים להשקיע בעולם הנדל"ן ואם סכום הכסף הזה לא מתקרב לסכום שאיתו ניתן לקנות דירה, הדרך הנכונה ביותר עבורכם להשקיע את אותו הכסף היא דרך קרנות השקעה בנדל"ן. המדובר בקרנות שמאפשרות לציבור הרחב להשתתף בהשקעות גדולות באמצעות מתן סכומים חלקיים מתוך ההשקעה הכוללת, כך שכל משקיע מקבל את חלקו היחסי בהשקעה. בסך הכל, התשואה על השקעות נדלן אלה יכולה להיות גבוהה באופן משמעותי מהתשואה הטיפוסית לרכישת בית והשכרתו, וכל אחד מהמשקיעים, ללא קשר להיקף ההשקעה שלו, מקבל את אותה תשואה כמו כולם. מן הסתם, במונחים אבסולוטיים אדם שהשקיע מאה אלף שקלים יקבל חצי ממה שקיבל אדם שהשקיע מאתיים אלף שקלים באותה השקעה, אך התשואה בשני המקרים היא זהה ובמרבית המקרים היא גבוהה יותר מהמודל הבסיסי של רכישת דירה והשכרתה.