בית פרטי הוא חלומם של רבים במיוחד במדינת ישראל בה יש מצוקה מהותית של קרקעות פנויות. בית פרטי מציע חוויית מגורים המחוברת לקרקע, פרטיות ומאפשר לטפח גינה צמודה. במידה והשטח מאפשר זאת גם להקים בריכת שחייה להנאת הדיירים.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, בניית בריכה אינה תהליך מורכב או יקר כפי שהיה בעבר ומומלץ לשקול בחיוב הקמת בריכה מחוממת שתאפשר לטבול, להשתכשך ולשחות גם בימים סגריריים.
באקלים הישראלי השמשי, הקמה של בריכת שחייה מחוממת אינו פרויקט מסובך. כיום קיים פתרון של חימום סולארי לבריכות פרטיות שמייצר מחד, יעילות אנרגית ומאידך, חוסך כסף רב. כיצד מבצעים זאת ומה חשוב לקחת בחשבון בעת הקמת בריכה מחוממת לבית? דברים שטוב לדעת.

מערכת חימום לכל סוג בריכה

ענף הבריכות הפרטיות נחלק לבריכות שחייה בנויות ולבריכות שחייה עיליות. לא משנה איזו בריכה בחרתם על פי התקציב ואילוצי השטח, ניתן בכל שלב להוסיף מערכת חימום לבריכה הקיימת. בפועל, חשוב להבין שבריכה ללא חימום באקלים המקומי מתאימה לשלושה חודשים בממוצע, כאשר ממוצע זה עשוי לרדת למי שגר בבית פרטי באזורים קרים יותר בארץ. מערכת חימום סולארית מאריכה את עונת הרחצה ל-8-9 חודשים ואפילו שנה שלמה כאשר מדובר בעלויות אטרקטיביות – השקעה של בין 15-20% מסך עלות הבריכה המוקדשת לחימום סולארי.

מהו חימום סולארי לבריכה

בדומה לדוד שמש, מערכת חימום סולארית הינה מערכת פשוטה המנצלת באופן מיטבי את אנרגיית השמש. התהליך הוא כזה: מי הבריכה מסוננים בפילטר ומועברים באמצעות משאבת סחרור לקולט השמש. הם זורמים מעלה דרך הצינורות והחום שנאגר בצינורות הקולט עובר למי הבריכה. המים המחוממים חוזרים חזרה לבריכה כל עוד משאבת הסחרור פועלת או אם הגדרתם טמפרטורה רצויה – עד שהמים מגיעים לטמפרטורה המבוקשת.

שיטת חימום זו מציעה מגוון יתרונות: ראשית, היא חוסכת כסף רב על הוצאות חשמל על ידי כך שהיא מנצלת באופן יעיל את אנרגיית השמש בימים החמים על מנת לחמם את הבריכה בימים קרים. שנית, החימום מתבצע בתהליך מבוקר שלא מצריך התערבות – החימום מתבצע מעצמו לאחר התקנה הקולטים. הוא אינו דורש הכנה מוקדמת – מדובר בהתקנה פשוטה של מערכת החימום הסולארית המתבצעת בהתקנה עצמית בבריכות קטנות ועל ידי מתקינים מורשים בבריכות גדולות יותר. בכל מקרה, המערכת נחשבת ליעילה ואמינה מאוד ומסוגלת לחמם את המים לטמפרטורה של בין 30-35 מעלות, תלוי בחודשי השנה ובמזג האוויר כאשר ניתן לווסת את חום המים לטמפרטורה המבוקשת.

כיצד לבחור קולטים

מספר הקולטים הנדרשים לחימום של בריכה מחושב לפי גודל פני הבריכה. כלומר, שטח הקולטים יהיה שווה לשטח פני הבריכה. הקולטים אינם פולטים חומרים רעילים ועמידים בפני חום גבוה מאוד.  את קולטי השמש ניתן למקם במגוון מקומות חשופים לשמש כמו פרגולה או גג הבית, מדובר בקולטים אסתטיים ואיכותיים שלא פוגעים בגג של הבית

התאמת המערכת הסולארית לבריכה הפרטית

מערכת החימום המתאימה לבריכה שלכם מתבצעת על פי סוג הבריכה (למשל, בריכת אינטקס או בריכה עילית), בריכה עד 20 מ"ק וכדומה. חשוב לקחת בחשבון שיש להצטייד עם המערכת גם בכיסוי לבריכה על מנת למנוע איבוד אנרגיה בשעות הלילה וכן בצינור מאריך לפי גודל הבריכה.

בסופו של דבר, פרויקט החימום של בריכה פרטית אינו מורכב וכל בית בו בריכה בנויה או בריכה שהוספה לשטח יכול להצטייד במערכת סולארית לחימום הבריכה. המערכת חוסכת כסף ומשאבים, פשוטה להתקנה ותאפשר לכם ליהנות מהבריכה במשך כל ימות השנה.