הקדמה

אתם מחפשים דירה לקנייה כבר זמן רב והנה מצאתם את הדירה שעומדת בכל הדרישות והציפיות שלכם. היא גם נראית מצוין, גם בגודל המתאים, גם באזור שחלמתם לגור בו וגם במחיר שהבטחתם לעצמכם שלא תחרגו ממנו. בקיצור- מדובר בדירה מושלמת. אז אחרי שמצאתם את שחשקה בו נפשכם , בטח שלא תתנו לו לברוח כל-כך מהר. החברים הטובים, אלו שמבינים דבר או שניים בחיים, אמרו לכם לחתום באופן מיידי על זיכרון דברים למכירה דירה, שמוכרי הדירה לא יוכלו להתחרט, ושמדובר במסמך פשוט של הצהרת כוונות שאפשר לסגת ממנו. שימו לב שהדברים אינם מדויקים. בניגוד לדעה הרווחת בציבור, זיכרון דברים למכירת דירה הוא מסמך משפטי מחייב לכל דבר ועניין! לא רק שהוא מחייב, ברוב המקרים הוא נחתם בצורה חובבנית ולא מקצועית, ולא עבר בחינה של עין משפטית. מסיבה זו הוא עשוי להסב הרבה מאוד נזק, הן למוכר והן לקונה. מבולבלים וחוששים? בואו נעשה קצת סדר בדברים.

מהו מסמך זיכרון דברים למכירת דירה?

אז כפי שציינו, ובניגוד למה שנהוג לחשוב, מסמך זיכרון דברים הוא מסמך משפטי מחייב ותקף בעל השלכות עתידיות. בתי המשפט מכירים במסמך האמור כמסמך מחייב בין הצדדים. במקרים רבים חותמים שני הצדדים בעסקה על המסמך כדי להצהיר על כוונותיהם וכדי שהעסקה תצא לפועל. פעמים רבות הצדדים מעלים בזיכרון דברים פרטים בלתי מחייבים , מה שמותיר פרטים רבים וחשובים ללא מענה. במקרה האמור בית המשפט ישלים את הפרטים החסרים, מה שעלול לפגוע באופן מובהק בצדדים שחתמו עליו. מסמך זיכרון דברים בעסקה של מכירת דירה הוא מסמך מחייב שנועד ליצור את התשתית הראשונית להסכם הראשי. ההסכם הסופי יפרט ויכלול את כל ההסכמים, ההתניות, הזכויות והחובות של כל צד.  בזיכרון דברים יכללו  את שווי הדירה, תנאי התשלום ומועד מסירת הדירה. אלו בעצם הם היסודות לתשתית הראשונית, כאשר בהסכם הסופי יכללו שאר הפרטים. ככל שתקדימו להתייעץ עם עורך דין מקרקעין , תוכלו להיות בטוחים שההסכמים שאתם חותמים יהיו מקצועיים וישרתו את האינטרסים שלכם.

מה כולל מסמך זיכרון דברים

מסמך זיכרון דברים הוא , כאמור, מסמך שנועד להסדיר את הפרטים בעסקה של קנייה ומכירת דירה. ברוב המקרים מסמך שכזה יכיל מידע לגבי סכום העסקה, תנאי התשלום, מועדי התשלום, צורת התשלום. כמו כן המסמך יסדיר הסכמות לגבי תאריך הכניסה לדירה ועוד מידע חשוב. תוכן המסמך הוא מהותי במיוחד ובדיוק מסיבה זו עליו להיכתב בצורה המקצועית ביותר. בשל העובדה שמדובר במסמך בעל תוקף משפטי מומלץ לערוך אותו אך ורק בליווי וייעוץ של עו"ד מקרקעין שבקיא בכל הנהלים.

אז כן לחתום על מסמך זיכרון דברים למכירת דירה או לא?

אחרי כל מה שנאמר יצאתם מעט מבולבלים? בואו נסכם את הדברים כך שתגיעו למסקנה ברורה. ברמת העיקרון אין כל דבר רע במסמך זיכרון דברים שכן הוא בהחלט יכול להסדיר את כל הנושאים החשובים והמהותיים ביותר במכירה של דירה. יחד עם זאת, מדובר במסמך בעל תוקף משפטי לכל דבר ועניין ולכן מומלץ כי עליו להיעשות בליווי והסבר של עורך דין. רק כך תוכלו להיות בטוחים שהמסמך ישקף את הרצונות והצרכים שלכם ויגן עליכם בכל רגע נתון.

זיכיון דברים למכירת דירה