אין ספק שכאשר מגיע הרגע בו עלינו לבחור בית דיור מוגן עבור ההורים שלנו זהו לא תמיד רגע קל עבורנו אך בעיקר עבור הקשיש היות ומעבר לבית דיור מוגן גורם לו להרגיש פחות חיוני, דבר שעלול לפגוע ברוחו. לכן זהו תהליך שמומלץ לעשות בצורה מאוד הדרגתית ורגישה תוך כדי שיח רציף ומתמיד עם הקשיש תוך הבלטה של היתרונות המובהקים שיש לבית דיור מוגן על פני הישארות בבית.

בית דיור מוגן להתאים את אופי הבית לאופי הקשיש ותפקודו 

ראשית עלינו לבחור עבור הקשיש בית דיור מוגן שיתאים לו, וכאשר אנו מדברים על התאמת הבית עבור הקשיש אנחנו צריכים לשים דגש על שני מישורים. המישור הראשון הוא התאמת מצבו הרפואי של קשיש לבית, כלומר, אם מדובר על קשיש תשוש בעל צרכים ייחודים וסיעודיים כדי יהיה לחפש עבורו בית דיור מוגן לתשושים. אך אם מדובר על קשיש אשר מתפקד היטב בחיי היום יום, יוצא להליכות, משתתף בפעילויות וכדומה כדאי יהיה לחפש עבורו דיור מוגן אשר מציע מגוון רחב של פעילויות עבור הדיירים שלו.

בחירת בית דיור מוגן החשיבות הגיאוגרפית

יש לשים דגש על מיקומו של בית הדיור המוגן, גם כן בכמה מישורים. המישור הראשון הוא הקרבה של בית הדיור המוגן למקומות אשר יהוו מקומות בילוי עבור הקשיש, זאת במידה וכמובן מדובר בקשיש מתפקד אשר יכול לטייל ולבלות בשעות היום. במידה וזהו אכן המצב יש לוודא כי הבית נמצא באזור בו יש פארקים בהם ניתן לטייל ולשבת, מרכזים מסחריים או קניונים בהם יוכל הקשיש ללכת לשתות קפה במהלך היום עם דיירים אחרים וכדומה ולכן ישנה חשיבות רבה לבחירת שטח הנדל"ן בו מוקם הדיור המוגן. בנוסף רצוי מאוד שבית הדיור המוגן יהיה קרוב גיאוגרפית למקום המגורים של משפחתו של הקשיש, דבר המקל על ביקורים שוטפים אצל הקשיש בבית הדיור המוגן, וגם מאפשר לקשיש לבקר את משפחתו באירועים משפחתיים או בחגים בעזרת מונית בעלות לא יקרה מידי.

סביבה חברתית

על מנת לעזור לקשיש או לקשישה להכיר מעט טוב יותר את בית הדיור המוגן בו הם מתעניינים ניתן ואף מומלץ לערוך סיור במקום וכך יוכלו הקשישים להתרשם מעט מאופי המקום ואולי גם להכיר מעט את הדיירים האחרים וכך לקבל החלטה טובה יותר. ניתן לבקשה מהנהלת הבית שיתנו לקשיש להשתתף באחת הפעילויות אשר מציע הבית וכך תוכלו גם להכיר את אופי הבית וגם את אופי הדיירים בצורה טובה יותר.

חשוב מאוד שכל תהליך בחירת בית דיור מוגן יעשה בהדרגתיות על מנת שלא לפגוע בכבודו ורגשותיו של הקשיש אשר עבורו זהו אינו תמיד מעבר קל. בנוסף חשוב להראות לו את כל היתרונות של בית דיור מוגן, וכמובן לתת לו או לה להיות שותפים מלאים בקבלת ההחלטה היות והם אלו שיצטרכו לגור שם וחשוב מאוד שהם יתחברו למקום בו הם עתידים לגור.