תחום הנדל"ן נחשב בדרך כלל לתחום היציב ביותר להשקעות מבין שאר האפשרויות ורבים בוחרים להשקיע דווקא בנדל"ן מסחרי, שכן השקעה מסוג זה עשויה להניב תשואות גבוהות יותר מאשר בהשקעה בדירה או בבית פרטי. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי עסקות נדל"ן מסחרי הן על פי רוב מורכבות יותר, ארוכות יותר ואף ידרשו מכם השקעה גבוהה יותר. בכל עסקה הקשורה בנדל"ן יש דברים רבים לקחת בחשבון ובאופן דומה, גם בעסקאות נדל"ן יש פרטים חשובים לשים לב אליהם.

בחירת סוג הנכס ומיקום הנכס

שני הדברים שהכי חשוב לשים עליהם את הדגש, הם בחירת סוג הנכס ומיקומו של הנכס. אלה שני המדדים שבסוף ישפיעו הכי הרבה על כל גורמי ההשקעה, כמו שווי, תשואה, מציאת שוכרים ועוד. אם אתם חדשים בתחום ההשקעה בנדל"ן מסחרי, עדיף להתחיל מהשקעה בחנות, כיוון שזו הכי דומה להשקעה בדירה ולכן רוב מאפייניה יהיו לכם מוכרים. בהמשך, תוכלו לבצע השקעות גם במשרדים, מגרשים, קניונים, תחנות דלק ועוד. לגבי המיקום, במידה ומדובר בחנות, חשוב לבחור במקום שיש בו או צפויה בו תנועת אנשים גבוהה, כמו בקרבת הכניסה לקניון או בשכונה חדשה שמקימים.

עו"ד מיכאל הנטר, המתמחה בתחום הנדל"ן, ממליץ שתשימו לב גם למיסוי, ארנונה, מימון, למצב הנכס ולייעודו, כיוון שלכל אלה יש חלק בסיכויי ההצלחה של ההשקעה ולמידת התשואה שהנכס יניב לכם בעתיד.

מימון השקעה בנדל"ן מסחרי

כשאתם מחשבים את גובה המימון שנדרש לכם עבור העסקה, יש לקחת בחשבון לא רק את נושא המימון של הרכישה באופן ישיר, אלא גם עלויות של שיפוץ שאולי נדרש וזה משהו שתלוי במצב הנכס וכן בייעודו, כיוון שהמקום צריך להתאים לשימוש העתידי בו, כדי שתוכלו למצוא שוכרים. פעמים רבות, מסביר הנטר, משקיעים צולחים את הרכישה בעזרת מימון ואז נשארים חסרי יכולת להשקיע מעט בשיפוץ הנכס עצמו, מה שמשאיר אותם ללא שוכרים ואף עלול להוביל אותם להפסדים.

מיסוי, ארנונה וכל השאר

כשבודקים תשואה מנכס נדל"ן, צריך לקחת בחשבון לא רק את עלות הנכס, אלא הוצאות עתידיות שהוא עשוי לשאת. קודם כל, וודאי שתצטרכו לשלם ארנונה בכל חודש על הנכס, שכמובן יעברו לחובת השוכרים. בנוסף, יש את עניין המיסוי. יש מס רכישה, אותו תצטרכו לשלם עם רכישת הנכס, יש מס שבח, אותו תצטרכו לשלם במידה ותמכרו את הנכס בעתיד ויש עוד מס – מס הכנסה מהשכרה, שזה בעצם אחוז מהשכירות שמשלמים לכם השוכרים.

בכל מקרה שלא יהיה, לפני ביצוע רכישה או השקעה בנדל"ן מסחרי, חשוב להתייעץ עם עורך דין שיוודא כי יש לכם את כל המידע שאתם צריכים על מנת להיכנס להשקעה עם עיניכם פקוחות.