תמ"א 38 נחשבת לאחת התוכניות החשובות ביותר שיצאו ממשרד הבינוי והשיכון בשנים האחרונות. האפשרות לחזק את יסודות הבניין ולשפר את החזות שלו ללא כל השקעה קורצת לדיירים וקבלנים כאחד. אז איך תבחרו את הקבלן שיספק לכם את העבודה הטובה ביותר ? הנה 5 טיפים לבחירת קבלן לביצוע תמ"א 38 בבניין שלכם.

קבלו המלצות מקולגות ומכרים אשר עברו את התהליך בהצלחה

הדרך הטובה ביותר לבחור את הקבלן הבא שלכם היא על ידי שאילת החברים, הקולגות ובני המשפחה. חלקם כבר בוודאי נמצאים בתהליך וחלקם אף עברו אותו בהצלחה. כדאי ללמוד אודות משך הזמן שלקח לכל קבלן לסיים את העבודה ולראות שאכן הדברים שנראו טוב על הנייר, נראים טוב גם בפועל. זכרו, קבלני תמ"א 38 מומלצים יש בשפע, קבלני תמ"א 38 שאפשר לסמוך עליהם זה כבר דבר אחר לגמרי…

בדקו את המוניטין של הקבלן ואת העבודות האחרונות שלו

ערכו בדיקה יסודית של המוניטין של הקבלן ואל תתפתו לחתום על כל עסקה. בדקו את ההיסטוריה של הקבלן על ידי שימוש במנוע החיפוש הגדול בעולם (גוגל), ואל תתעצלו לצאת אל השטח ולראות את העבודות האחרונות שלו. אל תתביישו לשאול את השכנים אודות משך התהליך ושימו לב לרמת הגימור בכל בניין – זה יספק לכם אינדיקציה לחזות הסופית של הבניין שלכם.

שימו לב ליחס של הקבלן כבר מהפגישה הראשונה

למרות שמראה ראשוני עשוי להיות מתעתע, כדי לבדוק את היחס של הקבלן ולנסות לשאול כמה שיותר שאלות כבר בפגישה הראשונה. נסו גם לקבוע פגישה אישית עימו בכדי לקבל הסבר מפורט ושימו לב כיצד הוא מתייחס אליכם הן ברמה האישית והן ברמה המקצועית. בדרך כלל, קבלנים שיהיו עסוקים מדי בעבורכם כבר בהתחלה, לא ממש יעמדו לצדכם כאשר האישורים יבוששו להגיע.

שאלו על לוחות הזמנים ומספר הפועלים

קבלנים רבים מעדיפים לשים מעט פועלים בכל בניין ולמשוך את העבודה הרבה מעבר לזמן שמוקצה לה. למרות שבעבור הקבלנים מדובר בחיסכון ניכר בעלויות הבנייה, עבור דיירי הבניין מדובר בעוד חודשים של חיים באתר בנייה. הקפידו לשאול אודות מספר הפועלים שצפוי להיות בכל יום של עבודה ואל תתביישו לדרוש את לוח הזמנים המפורט.

בדקו את האסמכות

למרות שזה נראה מעט בסיסי, חייב לבדוק שאכן הקבלן רשום בפנקס הקבלנים. יש לא מעט מקרים שבהם לקבלנים המבצעים לא הייתה אסמכתא חוקית לביצוע תמ"א 38 ולא היה להם את הידע או ההכשרה לביצוע העבודה.  קבלני תמ"א 38 מומלצים ישמחו להראות לכם את כל האישורים מבעוד מועד.