אנשים רבים בוחרים להשקיע את ההון שלהם, במטרה שאלה יניבו עבורם תשואה שתגדיל את הונם, כאשר כל משקיע מנסה לאתר את הזדמנות ההשקעה הקלה והמשתלמת ביותר. השקעות נדל"ן נחשבות להשקעה פשוטה ובטוחה, אבל כמו כל השקעה אחרת, בכדי לחזק את סיכוייכם להצלחה, יש לשים לב לכל נתוני העסקה והזדמנות ההשקעה, הרבה לפני שמחליטים ללכת עליה. הנה מספר שאלות עיקריות, שיאפשרו לכם לחזק את סיכויי ההצלחה ולהפחית את מידת הסיכון הקיימת בהשקעה.

מה התקציב שלכם?

שאלת השאלות שבכלל תאפשר לכם לצאת לדרך היא אכן מהו גובה התקציב שלכם להשקעה המיועדת ובפועל – מהו סכום ההשקעה שיש באפשרותכם להקדיש להזדמנות זו.

מהו סכום ההשתתפות המינימלי להשקעה?

כשאתם בודקים אפשרויות והזדמנויות השקעה, עליכם לבדוק קודם כל מהו סכום ההשקעה המינימלי שאליו תדרשו בכל הזדמנות שנקרית בדרככם. במידה וסכום ההשקעה המינימלי גבוה בהרבה מהתקציב שלכם להשקעה – הרי שכבר אין לכם טעם להמשיך ולבחון הזדמנויות שכאלה, כי מוטב לא להיכנס להשקעות שגדולות על התקציב שלכם יתר על המידה.

מהי התכנית העסקית של ההשקעה?

במה אתם משקיעים בדיוק? בשטח שהולכים לבנות עליו מרכז מסחרי? בבניין שמתכוונים לשפצו? כלומר, מהי בדיוק התכנית העסקית שתצא לפועל באמצעות הכסף שלכם ושל שאר המשקיעים?

מה תדרשו לשלם מבחינת מיסוי?

לא מדובר בחיזוי העתיד, אלא בנתונים שאתם יכולים לקבל מראש, עוד לפני שהחלטתם לשים כספכם על ההזדמנות שמולכם ולכן, חשוב לברר מהן כל דרישות המיסוי שאליהם תדרשו וכן מהו היקף התשלום הצפוי לדרישות אלה. גם במקרה הזה עליכם לוודא שההוצאות מתאימות לתקציב שלכם.

מה הצפי לסיום העסקה?

מהי תקופת הזמן המתוכננת של העסקה? האם מדובר בעסקה שתסתיים לאחר כחודש? חצי שנה? שנה? 5 שנים? לכל פרויקט ולכל הזדמנות השקעה בנדל"ן יש צפי לסיום (לעיתים הצפי הוא ריאלי ולעיתים לא, אז צריך לקחת גם את זה בחשבון), עליכם לבדוק מהו הצפי המשוער, בכדי להעריך מתי אתם צפויים לקבל את חלקכם בתשואה שהתקבלה מהעסקה.

להיוועץ בעורך דין בתחום המקרקעין והנדל"ן

עו"ד מיכאל הנטר, עו"ד מנוסה בתחום, ממליץ להיוועץ בעורך דין מנוסה, שיבדוק עבורכם את כל רבדי ההזדמנות שלפניכם. כמובן שבהתחלה אתם מוזמנים לעבור על החוזה בעצמכם (במידה ותגידו לשלב שאתם כבר מעוניינים להתרשם מהתכנית המפורטת, תקבלו העתק של החוזה המוצע) לאחר שתעברו עליו וההצעה אכן תראה לכם כעונה על ציפיותיכם, העבירו את החוזה להתרשמות מקצועית של עורך דין – עורך הדין ידאג לשאול את כל אותן השאלות ששכחתם לשאול ולוודא מידע חשוב שאולי לא לקחתם בחשבון. בהצלחה.