האקלים הישראלי מאפשר ליהנות מתקופות ארוכות של ישיבה במרפסת במזג אוויר נח. אבל על מנת להנעים את השהייה במרפסת שמש בעלת שטח חשוף, במיוחד בחודשי הקיץ החמים, מומלץ להצטייד בפתרון הצללה איכותי לצינון המרחב.

לפתרונות הצללה תפקיד חשוב בהורדת הטמפרטורה ובשנים האחרונות, ניתן להבחין בשלל דגמים המאופיינים בפונקציונליות גבוהה מבחינת טיב החומרים, אפשרויות הכוונון וההפעלה וכן בחזות אסתטית להפליא.

חשוב לבחור את פתרון ההצללה המבוקש על פי קריטריונים ידועים מראש כמו מידות המרפסת וצורתה, סוג הקירוי / הסוכך המועדף, לבחון האם אתם מעדיפים פתרון הצללה על עמודים או סוכך המאפשר תלייה או בכלל פתרון הצללה נייד שניתן להזיז בקלות ממקום למקום. כמו כן, יש להביא בחשבון את אופן ההתקנה, התחזוקה שתידרש מכם לאורך זמן והעלויות שילוו אתה. כמו גם את מראה הסוכך תוך השתלבותו ההרמונית עם הסגנון העיצובי הכולל של הדירה.

לפניכם סקירה של מספר פתרונות הצללה בולטים ומה חשוב לדעת בהקשר של כל אחת מהם.

פרגולות מעץ או אלומיניום

פרגולות הן בין הפתרונות הנפוצים להצללה כאשר מדובר בסוג של סוכך המגיע על עמודים או ניתן לתלייה ועשוי ממגוון רחב של חומרים. ישנן פרגולות מאלומיניום וקיימות פרגולות מעצים שונים ועמידים כמו אורן ובמבוק ואפילו חומרים ממוחזרים. פרגולה מאלומיניום משווה למרפסת מראה הייטק מודרני ומתוחכם ודורשת פחות תחזוקה מפרגולות מעץ שאותו יש לתחזק בחומרים המעניקים לו אטימות או חידוש גוון. עם זאת, פרגולות מץ בעלות מראה כפרי המתמזג עם הסביבה ומעניק טאץ' פסטורלי למרפסת.

מעבר לחומר ממנו עשויה הפרגולה, יש להחליט בין פרגולות גלילים ובין פרגולות מוטות כאשר פרגולה גלילים מספק יותר אטימות מאשר פרגולה מסוג גלילים בה יש מרווחים דרכם יכולות לחדור קרני השמש. על מנת לפתור בעיה זו, ניתן להוסיף על המוטות יריעות מסוגננות שמקנות מחד אטימות ומאידך, מראה ססגוני וקירוי גם בעונה הגשומה.
הפרגולות המתקדמות של היום מגיעות עם שלל פיצ'רים משדרגים כמו למשל, פרגולות חשמליות אשר מאפשרות שליטה בכניסת האוויר והאור ואפילו פרגולות אקוסטיות שמבודדות רעשים סביבתיים.

גזיבו נייד

הגזיבו הוא מעין אוהל הצללה אותו ניתן למקם לפי בחירה ברחבי המרפסת ולמעשה, לתחום אזור מוצלל ולהשאיר כך גם אזור פתוח חשוף לשמש. היתרון הבולט של גזיבו למרפסת טמון בניידות שלו, ניתן להעבירו בקלות ברחבי המרפסת לפי הצורך וכיוון השמש. הגזיבו העכשווי מגיע במגוון עיצובים ובצורניות מעניינת, עשוי יריעות פלסטיק (הדגמים הפשוטים) או מתכת אלומיניום (הדגמים המפוארים). כאשר ניתן להוסיף לגזיבו וילון דקורטיבי ואף לשלוט בגג נפתח ונסגר לפי הצורך.

שמשיות מעוצבות

השמשייה מהווה פתרון נייד ונוח להפליא המאפשרת לבחור ולהגדיר את אזור ההצללה המבוקש כל פעם מחדש. למשל, לצד שולחן פינת האוכל הדקורטיבי, ליד מיטת השיזוף, הנדנדה, הערסל וכדומה על פי הצורך, מקום הישיבה וכיוון השמש. השמשיות היום מגיעות בדגמים מפוארים בשלל גוונים מבדים עמידים לשמש ולמים. חשוב לבחור שמשיה עם בסיס רחב ויציב, המתכווננת ומסתובבת במקום לגמישות מקסימלית. רצוי לבחור שמשיות על רגל אלומיניום שנחשב לחומר שאינו דורש תחזוקה ומאופיין בעמידות גבוהה.

קירוי לסגירת מרפסת

מרפסת שמש היא תענוג המשדרג כל דירה, אבל יש אנשים שחשקה נפשם בפרטיות או בימי החורף להסב את המרפסת לחלל פנימי נוסף לדירה המשלב בין פנים לחוץ. כאן נכנס לתמונה קירוי לסגירת מרפסות, סוכך עמיד ואטום בפני מים אותו ניתן לפרק בקלות ולהשיב לפעילות לפי הצורך.

חשוב לבחור פתרון הצללה שישרת אתכם לאורך זמן כך שתוכלו לבלות זמן איכות במרפסת בכל עונה.